монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na semináři pro dodavatele těžebního projektu Oyu Tolgoi II

Dne 4.11. se v Ulánbátaru uskutečnil celodenní seminář pro potenciální dodavatele II. fáze investičního projektu těžební společnosti Oyu Tolgoi. Akce se zúčastnili představitelé dvojice českých společností, výrobců těžebních zařízení, a místní zástupci několika dalších českých firem. Zastupitelský úřad v Ulánbátaru měl na akci svůj vlastní prezentační stánek. Akce se zúčastnili zástupci téměř 600 firem (400 místních) z 29 zemí světa.
 

Investiční projekt těžby (převážně měď a zlato) v předpokládané hodnotě 7 mld. USD bude ze 70% financován konsorciem dvaceti mezinárodních bank /uzavření dohody by se mělo uskutečnit do konce t.r./ a z 30% volnými zdroji společnosti Oyu Tolgoi /společný podnik mongolské vlády (34% podíl) a struktury ovládané těžebním, zejména britsko-australským gigantem Rio Tinto/. Realizace výstavby veškeré infrastruktury pro hlubinnou těžbu se předpokládá v letech 2016-2022. Doba samotné těžby může velmi pravděpodobně přesáhnout horizont roku 2100, s očekávanými celkovými ročními objemy produkce a prodeje koncentrátu ve výši 1,8 mil. tun (65% podíl bude mít hlubinná těžba, 35% podíl v současnosti již prováděná těžba povrchová). Oyu Tolgoi tak bude aspirovat na místo světově třetího největšího těžaře mědi.

V první části semináře, pro pozvaných cca 250 hostí, vystoupili vrcholní manažeři Oyu Tolgoi i Rio Tinto s krátkými prezentacemi. Zdůraznili pozitivní přínos v r.2013 zahájené první fáze (povrchové těžby) pro celé Mongolsko a nastínili perspektivy spojené s fázi druhou. Deklarovali čtyři základní principy pro výběr svých partnerů/dodavatelů, z nichž dva byly akcentovány téměř všemi řečníky – maximální důraz na bezpečnost všech operací na dole a preference místních, tedy v Mongolsku zaregistrovaných společností. Další dva principy jsou spojené s čestným přístupem k obchodu, tedy nulové tolerance úplatkářství a cenové konkurenceschopnosti. Co je důležité, veškeré nákupy budou prováděny z Ulánbátaru, kde však již nyní je řada specialistů (nehledě na vedení) z Rio Tinto.

Druhé části semináře, jednání se zástupci společností Oyu Tolgoi i Rio Tinto, se mohli účastnit již všichni zaregistrovaní a to na 16 stáncích společnosti, které pokrývaly jednotlivé poptávané kategorie produkce včetně služeb. Seznam těchto kategorií, včetně instrukce pro registraci do databáze dodavatelů /kterou je stále možné učinit/ je uveden v příloze. Registrované firmy budou příjemci informací o vyhlašovaných tendrech v jednotlivých kategoriích.

ZÚ Ulánbátar získal po dohodě s organizátory akce, jako jedna z pěti ambasád, možnost využití prezentačního stánku, kde byly k dispozici materiály nejen všech zúčastněných českých společností, ale i firem, které mají dlouhodobě zájem o uplatnění v Mongolsku a svých charakterem odpovídají potřebám těžebního průmyslu. Informativní materiály se těšily velkému zájmu mongolských i zahraničních návštěvníků semináře. Z evropských zemí podobný stánek mělo jen velvyslanectví VB.

 

přílohy

ot 569 KB PDF (Acrobat dokument) 12.11.2015

Galerie


OTforum