монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zastupitelský úřad v Ulánbátaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se za podpory senátní delegace představily v Mongolsku

Čeští podnikatelé navštívili ve dnech 29. 9. - 2. 10. 2019 Ulánbátar, aby zde v rámci podnikatelské mise jednali se svými mongolskými partnery o spolupráci, obchodních příležitostech a společných projektech. Misi do Mongolska vedl předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera s doprovodnou delegací, za MZV ČR se jí zúčastnil zástupce náměstka sekce ekonomické diplomacie Marek Svoboda, za Hospodářskou komoru viceprezident Bořivoj Minář. Program podnikatelům připravilo a v místě realizovalo Velvyslanectví ČR v Mongolsku ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, využit byl finanční nástroj na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR (PROPED).
 

V podnikatelské misi byla zastoupena celá řada oborů. Mezi zúčastněnými byli výrobci letištních systémů TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS, čistíren odpadních vod KHAANZAA, iniciačních systémů pro průmyslové trhací práce v podzemních dolech a lomech Austin Detonator, urbanistických architektonických studií ATELIER TSUNAMI, ocelových nádrží a zařízení pro petrochemický, energetický průmysl, vytápění, atp. BAEST Machines & Structures. Stavby na klíč a stroje pro těžební práce by ráda dodávala firma AlphaCon, o navázání spolupráce ve výzkumu a vývoji, výměně expertů a studentů jednalo prestižní evropské vědecké centrum excelence pro biotechnologie a biomedicínu BIOCEV. V delegaci byla rovněž zastoupena úvěrová pojišťovna EGAP nabízející pojištění bankovních úvěrů na financování vývozu velkých investičních celků, dopravních staveb a investic do zemí s vyšší úvěrovou rizikovostí. Zúčastnila se i Advokátní kancelář Kříž a partneři, přepravní společnost EGT Expres CZ zajišťující mezi Ulánbátarem a svým skladem ve Velké Bystřici pravidelnou týdenní hromadnou přepravu, a Gastronomica Bohemica hledající partnery v oblasti potravinářství. Mimořádný zájem byl i o kvalifikované mongolské pracovníky. Náboru pracovníků a založení asistenční kanceláře v Ulánbátaru se věnovala agentura OSPRO MB, potažmo partnerská firma PRODUCTION AUTOMOTIVE.

Zastupitelský úřad při přípravě programu podnikatelské mise vycházel ze skutečnosti, že výrobky české provenience jsou v Mongolsku tradičně oblíbené, v minulosti se dovážely  vozy Škoda, Tatra, motocykly Jawa i autobusy Karosa. České firmy by se rády zapojily do restartu místního stavebnictví, energetiky, civilního letectví, zajímají se o spolupráci ve strojírenství,  zemědělství, vodohospodářství. Zájem z české strany je přitom nejenom o vývoz zboží, ale i dodávky technologií, know-how, resp. o poskytování školících programů a vzdělávání.

České podnikatele během jejich návštěvy přijal viceguvernér města Ulánbátaru O. Mungunshagai a spolu s kolegy jim představil stěžejní urbanistické projekty v infrastruktuře, územním plánování a veřejné dopravě. Zmínil, že hlavním cílem radnice je zajistit dostupné „zelené“ bydlení, investice do dopravy, stavby víceúrovňových i běžných mostů, integrovaného autobusového terminálu a logistického centra, zajistit renovaci vodovodního potrubí, používat přírodní plyn a čisté pohonné hmoty v autobusové veřejné dopravě v hlavním městě, chytrý platební systém, efektivní parkovací management, zřídit taxislužbu mezinárodního standardu (třeba i s využitím vozů Škoda).

Další užitečné informace obdrželi podnikatelé na semináři, kde mezi přednášejícími nechyběl ředitel odboru ekonomické diplomacie MZV Mongolska V. Enkhbold, který české vývozce v kostce seznámil s vývojem a základními parametry mongolské ekonomiky a obchodu. Ta v uplynulých 30 letech zaznamenala nárůst HDP na více jak 12 mld. USD, tj. zdesetinásobila svůj výkon, přičemž současný růst i prognóza se pohybují v rozmezí 6-8 %. Hlavním faktorem tohoto exponenciálního růstu je především mohutný růst ekonomiky sousední Číny v uplynulých dekádách, její zvyšující se poptávka po mongolském zboží a příliv jejích investic i kapitálu do Mongolska, ale i posilující obchodní spolupráce s Ruskem. Nedostatečná teritoriální i komoditní struktura mongolských ekonomických vazeb vyžaduje neodkladnou změnu přístupu. Mongolská vláda si proto klade za cíl podpořit co nejvíce nové infrastrukturní projekty, exportně orientovanou zemědělskou produkci, obnovitelné zdroje energií, zvýšit stupeň zpracování a přidanou hodnotu v těžebním průmyslu, investovat do vzdělávání a kvalifikace. Kromě zmíněné Číny a Ruska pak diverzifikovat ekonomické vztahy a obchod i s Japonskem, Koreou, Běloruskem, Kazachstánem,  díky systému GSP+ i s EU. Co se týče ekonomické spolupráce s ČR, zmínil skutečnost, že v dubnu příštího roku oslavíme společně 70 let navázání diplomatických vztahů a připomněl tradiční spolupráci  a investice mj. do tepelných elektráren, výstavby nemocnic či cementárny  v Darchanu. Současná obchodní výměna by se podle jeho slov mohla zvýšit mj. účastí českých firem v sektoru zemědělství a potravinářství, textilním a pletárenském (kašmír). Další přednášející, vedoucí týmu Delegace EU v Mongolsku pro rozvojovou agendu Pierre - Yves Lucas uvedl příklady poskytované rozvojové pomoci, zaměřené na podporu zaměstnanosti a finančního managementu zejména při financování malých a středních podniků, zpracování masa, využití obnovitelných zdrojů energií či snížení znečištění ovzduší. Dle jeho slov Mongolsko dosahuje výrazného zlepšení v řadě oblastí, ve vztahu k EU pak doporučil lepší a razantnější využívání systému GSP+. Připomněl závěrem i některé projekty zahraniční rozvojové pomoci financované či kofinancované s ČR, mj. v oblasti čističek odpadních vod, lesnictví či městské dopravě. Zajímavými byly i příspěvky zástupců Mongolské centrální banky a Národní rozvojové agentury. Kromě vysvětlení úvěrových možností, úrokových sazeb, představení investičních projektů přiblížili zástupci těchto finančních institucí např. činnost poradenského centra Invest in Mongolia (One Stop Service Center pro investory).

V průběhu celého programu probíhala individuální jednání zástupců českých firem s mongolskými partnery, nové obchodní vztahy byly navázány na podnikatelském fóru, kam Zastupitelský úřad ČR a Hospodářská komora Mongolska přizvaly partnery v souladu s obchodními zájmy českých exportérů. Zástupci Hospodářské komory a tří českých firem na podnikatelském fóru podepsali 6 memorand a dohod o spolupráci v oblasti stavebnictví, těžebním průmyslu, náboru pracovníků a architektuře. Zástupce náměstka ministra zahraničních věcí M. Svoboda slavnostně zahájil pilotní projekt na podporu ekonomických aktivit českých firem v Mongolsku financovaný z prostředků Ministerstva zahraničí, velvyslanec J. Brodský s realizátorem projektu následně podepsali příslušnou smlouvu.

Podnikatelská mise doprovázená senátní delegací zaznamenala v Mongolsku mimořádný ohlas, mj. i v médiích. Byla výhodně načasovaná vzhledem k blížícím se parlamentním volbám v Mongolsku a potřebě uskutečnit již dlouho diskutované projekty. České firmy získaly informace o projektech, o investičním a obchodním prostředí. V Mongolsku je téměř veškeré podnikatelské prostředí propojeno s vládními činiteli, pro úspěšné dokončení obchodních případů je nutné mít otevřené dveře i na ministerstva a do Parlamentu, což se díky podnikatelské misi zdařilo. Jako nadějná se do budoucna jeví spolupráce v civilním letectví, logistice, dodávkách stavebních materiálů, v oblasti výzkumu a biomedicíny. Rozvíjí se i nábor tolik žádaných kvalitních sil pro český pracovní trh. Současný obrat zahraničního obchodu je značně podhodnocen v porovnání se zájmem mongolských spotřebitelů o české výrobky.  ČR se samozřejmě nemůže řadit k donorům z nejsilnějších ekonomik, ať již Číny, USA, Kanady, Japonska, Koreji, ale je optimistické, že tento poměrně rizikový trh je v hledáčku EGAP i ČEB, jejichž zástupci  se účastní misí a jsou vstřícní k úvěrování a pojištění projektů v Mongolsku. Zájem finančních institucí a vládních činitelů o Mongolsko jistě prospěje českým exportérům v jejich obchodních aktivitách a  společně se jim podaří vrátit na mongolský trh české výrobky a technologie v rozsahu, který si zaslouží.

 

Zpracovala: Iva Šustáková, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Mongolsku

 

Galerie


České firmy se za podpory senátní delegace představily v Mongolsku