монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Iva Šustáková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští architekti pomáhají s rozvojem letectví a urbanistiky v Mongolsku

Ve dnech 27. – 30. 3. 2019 se v Ulánbátaru a Centrálním regionu uskutečnila druhá část projektu Aid for Trade, kterým Česká republika přispívá k rozvoji letectví v Mongolsku. Česká pomoc sestává z odborných konzultací pro efektivnější provoz nového mezinárodního letiště NUBIA. Realizátorem projektu je architektonická společnost Siebert & Talaš s r.o., garantem Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. K realizaci mongolské části programu přispělo Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru.
 

Projekt navázal na loňskou pomoc s rozvojem civilního letectví poskytnutou Čínsko-českým leteckým spolkem a LAA ČR. Rozlehlé území Mongolska ve spojitosti s nízkou přepravní kapacitou volá po investicích do letectví, do nových letišť, leteckých spojů i letounů. V letošním roce se mongolské vládě a japonskému investorovi podařilo dokončit stavbu moderního mezinárodního letiště poblíž Ulánbátaru, na které by měl být v průběhu jednoho roku přesunut veškerý provoz z letiště současného.

Cílem českého projektu je mongolské straně poskytnout zkušenosti a nejlepší praktické rady, jak mezinárodní letiště provozovat a udržovat, jak zlepšit vlastní znalost letištní infrastruktury a zkvalitnit provozní plánování a používané metody. Poradenství se týká přistávacích drah, pojíždění, terminálů, přepážek pro check-in a pasovou kontrolu, zásobování palivem, automatického třídění zavazadel, čištění vod a odpadního hospodářství. 

Mongolští letečtí experti se v první části programu konané v prosinci loňského roku v České republice a na Slovensku názorně seznámili s provozem a údržbou mezinárodního Letiště Václava Havla, Letiště Karlovy Vary a Štefánikova letiště v Bratislavě. V druhé části, která proběhla v Ulánbátaru, jednali pro změnu čeští letečtí architekti s vedením mezinárodního letiště Chinggis Khaan, detailně se seznámili s infrastrukturou nového letiště NUBIA a v rámci workshopu vedli odbornou diskuzi.  

Samotné provozování a údržba letišť neskýtá velké příležitosti pro konkrétní odbyt českých služeb a produktů, avšak se zprovozněním nového mezinárodního letiště lze díky vyšší přepravní kapacitě předpokládat rozmach letectví, zavádění nových služeb, nákup přídavného zařízení, zvýšení sítě oblastních letišť a mobilních přistávacích ploch. Nové mezinárodní letiště vlastní ze 49 % stát, jenž je i výhradním vlastníkem dalších 16 menších mongolských letišť, o jejichž modernizaci a rekonstrukci rozhoduje. Poskytnutím českých zkušeností s provozem a operačními systémy pro mezinárodní letiště může vzniknout prostor pro spolupráci v dodávkách např. použitého letištního zařízení nebo modulárních letišť, letištních radarových systémů a menších letadel pro letiště oblastní. Zahájenou spolupráci lze rovněž využít pro budoucí jednání o zřízení přímého leteckého spojení mezi Českou republikou a Mongolskem.

Na okraj projektu představila Siebert & Talaš s r.o. odborné veřejnosti svou komplexní architektonickou a projekční činnost v urbanistice a stavebnictví, nabídla moderní postupy s využitím Building Information Modeling (BIM) a zaujala svou nabídkou projektování podzemní autobusové stanice. Své služby nabídla i při budování nového Aero City s ubytovací kapacitou pro 35 tisíc obyvatel a při výstavbě sedmi nových městských center v Ulánbátaru.

Projekt Aid for Trade, seminář k urbanistice i jednání B2B se zástupci odboru plánování stavebního rozvoje města Ulánbátar a třemi významnými mongolskými developery svou přítomností podpořil velvyslanec České republiky Jiří Brodský. Nabídka firmy Siebert & Talaš s r.o. mongolské partnery právem zaujala. Vzhledem k intenzivnímu urbanistickému rozvoji lze předpokládat, že se v dohledné době promítne v konkrétních zakázkách.

Iva Šustáková, ekonomická diplomatka Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Návštěva nového letiště NUBIA

Návštěva nového letiště NUBIA

Jednání na Magistrátu Ulánbátaru

Jednání na Magistrátu Ulánbátaru

B2B s Gerege group

B2B s Gerege group