монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @MENDELU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do zamrzlého Mongolska za záchranou lesů

Zimní Mongolsko, to jsou především třeskuté mrazy a ledový vítr. Zejména v noci teplota běžně klesá hluboko pod -20 °C, a i přes den jsou teploty blížící se alespoň k nule poměrně vzácné. I přes krutou zimu je vzhledem k aridnímu klimatu sněhu málo a vzduch často dusí prach zvířený z cest vyjetých stepí a smog pocházející z vytápění domácností. Ačkoliv se situace ohledně kvality ovzduší ve zdejších městech v posledních letech výrazně zlepšila, Ulánbátar stále patří v zimním období mezi jedno z nejvíce znečištěných měst světa.

Kontrola výzkumných ploch, které byly na pozemcích družstva Domogt Shariin Gol založeny MENDELU ve spolupráci s mongolskými univerzitami v roce 2019.

Kontrola výzkumných ploch, které byly na pozemcích družstva Domogt Shariin Gol založeny MENDELU ve spolupráci s mongolskými univerzitami v roce 2019.

Výjezd byl zahájen formálními schůzkami právě v Ulánbátaru. Po krátké aklimatizaci proběhlo setkání týmu LDF s mongolskými členy mezinárodního univerzitního konsorcia vedeného MENDELU na National University of Mongolia (NUM). Přítomni byli zástupci NUM a German Mongolian Institution for Resources and Technology (GMIT). „Cílem jednání bylo vyjasnit si aktivity mongolských partnerů v rámci projektu STREAM. V obdobném duchu probíhala další jednání v sídle German Agency for International Cooperation (GIZ), se kterou MENDELU na projektu primárně spolupracuje v rámci lesnické sekce,“ uvedl hlavní řešitel projektu Antonín Kusbach. Jednací den byl zakončen návštěvou české ambasády spojenou s poděkováním velvyslanci Jiřímu Brodskému za neutuchající podporu a propagaci aktivit MENDELU v Mongolsku.

Z Ulánbátaru se lesnický tým přesunul na sever, do západní části pohoří Khentii. Zde proběhla návštěva lesní školky družstva Domogt Shariin Gol, která byla vybudována díky českému lesnickému projektu v letech 2015–2018

V rámci návštěvy se uskutečnila také kontrola výzkumných ploch, které byly na pozemcích družstva založeny MENDELU ve spolupráci s mongolskými univerzitami v roce 2019

foto:@Mendelu

foto:@Mendelu

V Darkhanu, druhém největším městě Mongolska, jsme poté přednášeli na School of Agronomy and Business a jednali se zástupci univerzity. Jeden den se také uskutečnil výjezd se studenty a akademiky do terénu. Praktické ukázky problematiky degradace lesů s naším týmem Mongolové absolvovali s úsměvy na zardělých tvářích při neuvěřitelných -25 °C,“ podotkl Václav Pecina z Agronomické fakulty MENDELU. 

Další etapa výjezdu byla zaměřena na výběr lesních ploch pro demonstraci lesnického hospodaření v lokalitách Yorro, Bugant (Obrázek 3) a Tunchel. Rozlehlost Mongolska spolu s velmi špatnou kvalitou cestní sítě vyústila v každodenní náročné několikahodinové přejezdy. Spolu s výběrem ploch pro projekt STREAM probíhalo také stahování dat z dlouhodobých měření, která naši vědci v Mongolsku realizují.

Ve zbývajících dnech čeká výzkumníky ještě výjezd do východní části pohoří Khentii, kterým završí svou letošní mongolskou misi.

Kontaktní osoby pro více informací: Ing. Antonín Kusbach, Ph.D., Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie LDF MENDELU; e-mail: antonin.kusbach@mendelu.cz

Ing. Václav Pecina, Ústav agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin AF MENDELU; e-mail: vaclav.pecina@mendelu.cz 

Projekt STREAM