монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Také v roce 2015 proběhl transport koní Převalského z ČR do Mongolska úspěšně

Další čtyři klisny doletěly do Mongolska v naprostém pořádku.

Dne 05.07.2015 ve 15.45 místního času  český armádní letoun CASA  bez problému přistál se čtyřmi klisnami na letišti v Bulgan sumu provincie Chovd.

 „Letošní Návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka,“ uvedl ředitel Zoo Praha a hlavní iniciátor projektu Návrat divokých koní Miroslav Bobek. „Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea. Ve srovnání s loňskem se tak přeprava klisen prodloužila o několik hodin.“ Ovšem – vše zlé je k něčemu dobré – během zdržení letadla v Novosibirsku, kde s ošetřením zraněné chovatelky velmi ochotně pomohla ruská strana, se nad Khovdem stačilo vyjasnit – a přistání na zpevněné ploše bulganského letiště proběhlo hladce. Přívalové deště, které ale dopadaly celé týdny předtím v západním Mongolsku, donutily následně nákladní vozy měnit trasu – a pozemní transport se tak prodloužil o zhruba sto kilometrů.

Po 36 hodinách náročné cesty ale nakonec přeci jen vyběhly klisny Querida, Rabea, Kirá a Paradise v noci z neděle na pondělí do aklimatizační ohrady v přísně chráněné oblasti Gobi B – odkud byly následujícího dne po aklimatizačním roce do volné přírody vypuštěny klisny Gretel, Bayan a Ulla, přivezené vloni.

Letošní transport doprovodil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, který uvedl: „Kůň je duše Mongolska. Návratem divokých koní do Gobi vracíme kousek mongolské duše a pomáháme svojí vlastní. Díky Zoo Praha a českým armádním letcům tu zanecháváme něco pro příští generace, a to je ta nejlepší diplomacie“. Transport natáčela Česká televize, televize Prima a Český rozhlas. 

Zoo Praha tak ve spolupráci s Armádou ČR dopravila během pěti převozů z České republiky do Mongolska již 19 klisen koně Převalského. V letošním roce, kdy slavíme 65. výročí diplomatických vztahů mezi Mongolskem a Českou republikou, byla tato záslužná činnost ZOO Praha oslavena navíc také mongolským vydáním knihy fejetonů ředitele ZOO Praha M. Bobka o zvířatech a jejich ochraně, pod názvem „Odkud přilétají naši koně Převalského?“. A hned po návratu se začal připravovat další transport pro příští rok – aby ČR pomohla dosáhnout takové populace mongolských koníků, která bude v mongolské stepi pak již opět sebeudržitelná, jako tomu bývalo před padesátými lety minulého století.

Galerie