монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní lesnický workshop FAO v Mongolsku

Mezinárodní lesnický workshop FAO v Mongolsku, vycházející z úspěšného českého lesnického projektu rozvojové spolupráce, financovaného ČRA úspěšně proběhl ve dnech 10. – 14. září 2018.
 

Na základě zkušeností z  projektu české zahraniční rozvojové spolupráce „Rozvoj lesů a genofondu ekotypů místních dřevin v Mongolsku 2015 – 2018“ financovaného Českou rozvojovou agenturou a realizovaného Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů/Brandýs n.Labem, Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) společně s Asociací mongolských zemědělských družstev (NAMAC) ve spolupráci s MZe ČR a ZÚ ČR v Ulánbátaru a Domogt Sharyngol LLC. uspořádala ve dnech 10. – 14. září 201 mezinárodní lesnický workshop zaměřený na lesnický management a budování kapacit. Workshop se setkal s velkým zájmem jak odborné, tak i laické veřejnosti.

Během workshopu „Rozvoj lesů a genetických zdrojů místních ekotypů lesních dřevin jako prostředek adaptace na změnu klimatu“ byly prezentovány výsledky stejnojmenného česko-mongolského rozvojového projektu, financovaného Českou rozvojovou agenturou, který probíhal v Mongolsku v Domogt Sharyn Gol v letech 2015 až 2018, dalším zemím v regionu Střední Asie a Kavkazu, a byla diskutována aplikace použitého přístupu ve větším měřítku ať už v Mongolsku, nebo v dalších zemích, s využitím prostředků z mezinárodních fondů, jako je Global Environmental Facility (GEF) nebo Green Climate Fund. Na pozvání Regionálního úřadu FAO pro Evropu v Budapešti se workshopu zúčastnili zástupci osmi zemí (Arménie, Gruzie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Ruské federace, Tádžikistánu a Uzbekistánu).

Výstupy projektu jsou mongolskou stranou hodnoceny velmi pozitivně. V oblasti Domogt Sharyn Gol se za dobu realizace českého projektu podařilo vytvořit ucelený řetězec navazujících lesnických technologií: získávání kvalitního osiva místních ekotypů lesních dřevin, založení semenného sadu, pěstování krytokořenného sadebního materiálu, jeho výsadba, lesní hospodářského plánování a produkce nových lesních výrobků (např. dřevěného uhlí z břízového dřeva).

Workshop vzbudil zájem jak expertů tak i občanů a upozornil na důležité faktory ovlivňující stav lesů a přilehlých pastevních ploch a vyvolal potřebu konkrétní akce s cílem adaptace a mitigace klimatických změn.

Zastupitelský úřad ČR bude jednat s FAO a Ministerstvem životního prostředí a turismu Mongolska o možných návaznostech úspěšného českého projektu jak v Mongolsku, tak i v zemích Střední Asie.  

 

Galerie


FAO Workshop