монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příhraniční zóny volného obchodu – investiční fórum v Altanbulagu

V blízkosti silničního hraničního přechodu s Ruskou federací, ve městě Altanbulag, se v prostorách vznikající zóny volného obchodu konalo dne 21.května obchodně-investiční fórum. Cílem akce bylo přilákat pozornost podnikatelské veřejnosti, zejména ze sousedního Burjatska, ale také z čínské příhraniční provincie Vnitřní Mongolsko. Akce se za velvyslanectví ČR v Mongolsku účastnil obchodní rada L.Horák.
 

Vystoupení ministra průmyslu Mongolska

Vystoupení ministra průmyslu Mongolska

 

Novelizovaný zákon o zónách volného obchodu je v Mongolsku v platnosti od února 2015 a jeho anglickou verzi uvádíme v příloze článku. Ačkoli záměr vybudování a provozu těchto zón je v Mongolsku diskutován řadu let, aktivní kroky rozvoje záměru jsou pozorovány až se změnou legislativy. Nejvíce perspektivní se jeví příhraniční zóna s RF v Altanbulagu a zóna na hranici s ČLR ve městě Zamiin-Uud. Organizátoři fóra, zejména Ministerstvo průmyslu Mongolska, akcí cílili na přilákání pozornosti převážně regionálních samospráv a podnikatelských subjektů z ruské Burjatské republiky a z čínské provincie Vnitřní Mongolsko.

V rámci investičního fóra se diskutovala témata související s příslušnou zákonnou bází, proběhly panelové diskuse o možnostech rozvoje podnikatelských aktivit z oblastí potravinářského průmyslu, textilního a kožedělného průmyslu, logistiky či turismu. Řečníci upozornili na existující systém celních preferencí GSP+, který umožňuje bezcelní export cca 7200 položek mongolského původu na trh EU. Zmíněna byla i Dohoda o ekonomickém partnerství, uzavřená s Japonskem v únoru r.2015, která jakmile vstoupí v platnost významně podpoří exportní aktivity mongolských producentů.

Zóna volného obchodu Altanbulag je umístěna v bezprostředním sousedství silničního hraničního přechodu. Železnice je v 25 km vzdáleném okresním městě Sukhbaatar, odkud je přístup do ruského hraničního města Naushki či 1100 km vzdáleného Zamiin-Uud. Pro investory zvažující produkci s cílem exportu nejen do sousedních RF či ČLR, ale i Japonska, Koreje a dalších zemí, může být lokalizace produkce do těchto zón zajímavou alternativou.

Ladislav Horák, obchodní rada ZÚ Ulánbátar.

 

přílohy

Law on Free Zones 180 KB PDF (Acrobat dokument) 27.5.2016

Galerie


Altanbulag EXPO