монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání rozvojového projektu zaměřeného na registraci a označování skotu

Dne 07.12.2012 došlo na Ministerstvu průmyslu a zemědělství Mongolska k oficiálnímu ukončení a slavnostnímu předání českého rozvojového projektu „Systém identifikace hospodářských zvířat“, který nejen ukázal komplexní řešení identifikace a registrace, avšak dodal i některé špičkové zařízení.

Projekt realizovala Česká zemědělská univerzita (ČZU) v letech 2010-2012 s celkovým rozpočtem téměř 1 mil. USD. Celý projekt se skládal ze dvou subprojektů – „Dodávka“ a „Sběr dat“ – byl tedy zaměřen jak na hmotné vybavení (laser na popis ušních známek, ušní známky pro 100 tis. ks zvířat, 100 ks čteček čárových kódů, ušní kleště atd.), tak přenos znalostí. Záměrem bylo vytvoření spolehlivého systému identifikace hospodářských zvířat, zavedení systematického sběru identifikačních údajů o jednotlivých zvířatech a chovatelích včetně zajištění převodu těchto dat do centrální evidence.

Při slavnostním aktu dne 07.12.2012 náměstek ministra Tuvaan a ředitel Genové banky Colmon přivítali velvyslankyni I. Grollovou, ředitele České rozvojové agentury M. Pastvinského, zástupce ČZU a další české experty a vyjádřili za projekt poděkování, neboť chov hospodářských zvířat je významnou součástí ekonomiky této země. Přestože celkový počet zvířat dosahuje cca 50 mil. kusů, maso lze velmi obtížně bez řádné evidence a registrace vyvážet. Český „pilotní“ projekt Mongolsku správnou cestu na základě svých zkušeností ukázal.

 

Galerie


identifikacezvirat