монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní ukončení rozvojového projektu "Hargia"

Dne 5. prosince 2012 proběhlo slavnostní ukončení českého rozvojového projektu „Průzkum znečištění a návrh sanace v průmyslovém areálu Hargia v Ulánbátaru“ zaměřeného na odstranění ekologických zátěží dle evropských norem a standardů.

Rozvojový projekt financovaný z prostředků české vlády realizovala v letech 2010-2012 společnost Dekonta, a.s. (www.dekonta.cz) s celkovým rozpočtem více než 1 mil. USD.

Slavnostnímu předání projektu uspořádanému v areálu Předčističky (dříve Hargia) byla za českou stranu přítomna velvyslankyně I. Grollová, ředitel firmy Dekonta K. Petrželka, ředitel České rozvojové agentury M. Pastvinský a další čeští zástupci a experti. Za stranu příjemce se zúčastnil hlavní manažer Magistrátu hl. m. Ulánbátar Badral, ŘO odpadového managementu Magistrátu Baatarcogt, tajemnice Národní rady pro chemické látky Jargalsaikhan, ZŘ Předčističky Khulan a další specialisté.

Samotný rozvojový projekt byl zaměřen na zpracování rizikové analýzy kalů produkovaných koželužnami v rámci průmyslového areálu Hargia, vyhotovení návrhu technického provedení sanačního procesu a na finální odvoz kalů a kontaminovaných zemin a jejich bezpečné uložení na vybrané skládce Morin davá nacházející se nedaleko za metropolí.

Projekt představoval pro Mongolsko pilotní představení všech procesů nutných k vyřešení obdobných ekologických problémů způsobem co maximálně nejšetrnějším k životnímu prostředí. Kontaminované kaly (mj. karcinogenní šestimocný chrom) totiž byly desítky let pouze ukládány na otevřené skládce v samotnému areálu, čímž přímo ohrožovaly zdraví nejen pracovníků průmyslového areálu, ale i obyvatel okolních domů.

 

Galerie


predanihargia