монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně I.Grollová navštívila stavbu nového letiště v Ulánbátaru

Vedoucí zastupitelského úřadu I.Grollová společně s ekonomickým diplomatem L.Horákem navštívili, na pozvání české společnosti Khaanzaa spol. s r.o., staveniště nového letiště. Společnost, která v Mongolsku realizovala již řadu projektů, v těchto dnech završila své práce v roli subdodavatele pro korejskou společnost Samsung C&T, která vystupuje jako hlavní partner generálního dodavatele stavby, japonské korporace Mitsubishi.  Firma Khaanzaa uvedla do provozu úpravnu pitné vody, čističku odpadních vod a vystavěla kanalizační potrubí.

Během jednání s projektovým manažerem stavby celého letiště byly vysoce hodnoceny kompetence české společnosti, která opět prokázala své kvality při realizaci vodohospodářských projektů v Mongolsku.

Nové letiště se buduje 53 km od centra Ulánbátaru, respektive 37 km od letiště stávajícího. Dle smluvních podmínek má být letiště s kapacitou 3 mil. odbavených cestujících ročně uvedeno do provozu v lednu 2017. Projekt je financován převážně z 560 mil. USD půjčky poskytnuté za mimořádně výhodných podmínek Japonskem (40 let splatnost, roční úrok 0,1%). Letiště je vybaveno 3,6 km dlouhou přistávací dráhou, která je dostatečná i pro provoz největší letadel. Kapacita 3 mil. pasažérů je dimenzována pro šest nástupních/výstupních míst (gates) s možností rozšíření až na 20 míst s kapacitou 12 mil. pasažérů.

Do budoucna se počítá s výstavbou dopravní infrastruktury spojující letiště s hlavním městem. Dálnice má být uvedena do provozu v r.2018 (bude stavět čínská firma), s tím, že bude propojena i s dálnicí, která má vést napříč celou zemí od mongolsko-ruského hraničního přechodu Altanbulag po mongolsko-čínský přechod Zamin-uud (1100km). Letiště tak bude mít veškeré předpoklady pro vybudování nejvýznamnější zóny volného obchodu v zemi. To zajisté bude záměrem i provozovatele letiště, kterým dle všeho bude zahraniční firma podnikající formou koncesní smlouvy. V blízkosti tohoto významného logistického centra vznikne i de facto nové město, což může skýtat obchodní příležitosti i pro další české firmy. ZÚ bude informovat.

Galerie


nove_letiste