монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

VI. zasedání Smíšeného výboru

Dne 22. září 2015 se v Ulánbátaru uskutečnilo VI. zasedání Smíšeného výboru mezi Českou republikou a Mongolskem. Vedoucím oficiální české delegace na tomto zasedání byl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, mongolskou stranu vedla nově jmenována ministryně stavebnictví a urbanistiky Zangad Bayanselenge.
 

Jednání se za českou stranu dále zúčastnili: VZÚ I.Grollová, ekonomický diplomat ZÚ L.Horák, zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a statní zkušebnictví. K druhé části jednání SV se také připojili zástupci více než dvaceti českých společností, převážně účastníků doprovodné podnikatelské mise. Tu zorganizoval ZÚ v Ulánbátaru společně s Hospodářskou komorou ČR, na misi vedenou viceprezidentem B.Minářem. Podnikatelská mise byla realizována s finančním příspěvkem Ministerstva zahraničních věcí ČR jako projekt ekonomické diplomacie.

Podstatná část jednání Smíšeného výboru a zároveň bilaterálních jednání pan náměstka V.Bärtla s primátorem města Ulánbátar, ministrem průmyslu, státním tajemníkem ministerstva těžby a náměstkem ministra energetiky Mongolska, byla soustředěna na konkrétní náměty dalšího zaměření vzájemné spolupráce v hospodářské oblasti. Potenciál pro prohloubení hospodářské spolupráce ČR spatřuje v oborech jako je geologie, důlní průmysl, energetika, ochrana životního prostředí, zemědělství a potravinářský průmysl, stavebnictví, rozvoj infrastruktury, zavádění standardů EU; tedy v oblastech, kde má mnoho českých firem své know-how.

Program podnikatelské mise, který podpořil význam zasedání Smíšeného výboru, se uskutečnil v Ulánbátaru a druhém největším městě Mongolska, průmyslovém Darchanu. V Ulánbátaru proběhla dvě podnikatelská fóra, bankovní seminář, jednání na agentuře INVEST Mongolia, řada dalších bilaterálních setkání a v neposlední řadě účast na zasedání Smíšeného výboru. Byla podepsána Dohoda o spolupráci mezi ČEB, a.s. a Golomt Bank, Memoranda o spolupráci mezi ČSOB, a.s. a Khan Bank, respektive TDB Bank. Řady akcí se účastnili zástupci dalších českých společností, jejichž rozpracované projekty jsou součástí Protokolu ze zasedání Smíšeného výboru. V průmyslovém městě Darchanu se konalo další podnikatelské fórum.

Galerie


smisenka_6