монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návrat divokých koní 2015

Také letos Zoo Praha realizuje transport koní Převalského do Mongolska, opět do oblasti SPA Gobi B.

V pořadí již pátý transport se uskuteční na začátku července. Letoun CASA odstartuje z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích v sobotu 4. července a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku by měl dle předpokladů dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v neděli 5. července ve 14.05 místního času.

Koně poté budou v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal v přísně chráněné rezervaci Gobi B. Zde by měli být v neděli večer vypuštěni do aklimatizační ohrady.  

Klisny určené pro letošní transport:

Z pěti uvedených klisen se pro letošní transport vyberou čtyři.

Kirá – nar. 6. srpna 2008 v maďarském národním parku Hortobágy. Klidná klisna velmi světlého zbarvení, která přišla z Hortobágy v prosinci 2013. Zkraje byla plašší, nekontaktní. Od 14. ledna 2014 je na Dolním Dobřejově ve stádě klisen, kde si aktivně upevňuje svou pozici a udělala velké pokroky v důvěře k chovateli.

Kirá. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Paradise – nar. 25. května 2009 v Paříži. Do Prahy přišla v prosinci 2014 z francouzského Safari de Peaugres. Kontaktní klisna s průbojnou povahou, která umí přijít na zavolání. Mezi ostatní klisny na Dolním Dobřejově, kde je od 10. března 2015, se velmi rychle zapojila.

Paradise. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Primula – nar. 2. srpna 2011 v Praze (216. hříbě koně Převalského narozené v Zoo Praha) jako první hříbě klisny Hary a hřebce Lena. Klisna s přátelskou a klidnou povahou. Světlého zbarvení, které zdědila po rodičích. Na Dolní Dobřejov odešla 24. října 2012. Primulu v Zoo Praha pokřtila herečka Jiřina Bohdalová a na cestu do Mongolska jí poslala osobní přání.

Primula. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Rabea – nar. 14. září 2009 v německém Lipsku. Do Prahy byla přivezena začátkem ledna 2015. Klidná, nekonfliktní klisna, rezavějšího zbarvení bez pískových tónů. Na Dolním Dobřejově je od 10. března 2015, kam přišla společně s Paradise.

Rabea. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Querida – nar. 10. srpna 2012 v Praze matce Haře a hřebci Lenovi (jako 218. hříbě koně Převalského narozené v Zoo Praha). Kontaktní a důvěřivá klisna, které stále ještě zůstala hříběcí hravost a dovádivost. Z pražské zoo byla 21. října 2013 převezena na Dolní Dobřejov. Querida ve španělském jazyce znamená „chtěná, milovaná“.

Querida. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zkouška nakládání transportních beden. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha