монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odborné učiliště v Archangaji dokončilo instalaci české mlékárenské technologie

Dne 21. 10. 2021 se uskutečnilo v provincii Archangaj předání zařízení dodaného českou firmou Nirosta v rámci malých lokálních projektů, financovaných Ministerstvem zahraničních věcí jako součást oficiální rozvojové spolupráce. Projekt byl realizován ve spolupráci s odborným učilištěm v somonu Erdenebulgan.

Realizátorem bylo instalováno zařízení k finálnímu balení jogurtů v hodnotě 484 600,- Kč a jeho převzetí se kromě guvernéra ajmagu Batžargala Mišky, velvyslance České republiky v Mongolsku Jiřího Brodského a jeho zástupce Josefa Kostihy, zúčastnila ředitelka Odborného učiliště Tungulag Dašnamžil, učitelský sbor a žáci školy.

přijetí u guvernéra Batžargala

přijetí u guvernéra Batžargala

Během zahajovacího ceremoniálu český velvyslanec zdůraznil význam spolupráce s odbornými učilišti, neboť předpokladem komerční úspěšnosti českých technologií v Mongolsku je jejich odborná obsluha. Zároveň vyjádřil připravenost českého velvyslanectví spolupracovat na dalších komerčních projektech v provincii Archangaj, které diskutoval s guvernérem detailněji v rámci bilaterálního přijetí. Jde zejména o dodávky zařízení pro zpracování masa a mléka, zemědělské techniky pro rostlinou i živočišnou výrobu, bio přípravků pro stimulaci růstu zemědělských plodin, o systém značení hospodářských zvířat, a také obchodní příležitosti v oblasti cestovního ruchu a energetiky. V rámci návštěvy se velvyslanec dále setkal s ředitelkou Stavebního a pozemkového úřadu, s ředitelem největší místní banky (tématem bylo financování českých zařízení) a s ředitelem Odboru pro zemědělství Úřadu guvernéra.

Cílem tzv. malých lokálních projektů (MLP) je prohlubovat vzájemnou spolupráci, posilovat dobré jméno České republiky a vytvářet předpoklady pro následné komerční využití a prodeje těch zařízení, která jsou obsahem MLP a osvědčí se v praktickém provozu.

Předání MLP

Předání MLP

Významná byla součinnost firmy Nirosta, která iniciativně a vstřícně řešila situace vzniklé při výrobě a expedici zařízení do Mongolska. Firma mimo rámec kontraktu dodala i drobné vybavení mlékárenského provozu učiliště, ukázky použitelného balení, montážní návody a videa ke spokojenosti realizátora projektu, a proto jí náleží poděkování zastupitelského úřadu.


Ing. Josef Kostiha, zástupce velvyslance
Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru