монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malé lokální rozvojové projekty pro rok 2019 znají své vítěze

Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí v Praze, vybralo k realizaci v roce 2019 celkem 3  projekty z celkem 27 zaslaných návrhů. Celková rozvojová podpora v roce 2019 v rámci těchto Malých lokálních projektů dosáhne částky 1.293.172,- Kč tj. 147.291.000,- MNT. Děkujeme všem, kteří ZÚ ČR v Ulánbátaru zaslaly své návrhy a blahopřejeme třem vítězným předkladatelům.

Vítěznými projekty se staly :

1 ) 11-19MN01 – „Přenos „know-how“ jak ochránit Sibiřského Taimena (Hucho taimen), české rybí líhně pro Mongolsko

 (49.870.000 MNT)

Projekt předložil Institut všeobecné a experimentální biologie, Akademie věd Mongolska. Hydrobiologická a ichtyologická laboratoř Akademie věd Mongolska, bude ve spolupráci s experty na rozmnožování ryb z Jihočeské Univerzity v České republice, uměle rozmnožovat ohrožený druh Taimena sibiřského a zkoumat možnosti jeho ochrany a rozmnožování. Cílem projektu je ochránit tuto rybu před neřízeným rybolovem, přenos know-how na umělé rozmnožování chovných ryb  a  navrácení Taimena do oblastí mongolských řek, kam tato ryba patřila. Projekt bude realizován i ve spolupráci s MULS.

Podpis Smlouvy o Malém lokálním projektu s Dr. Ayushsuren Chananbaatar z mongolské Akademie věd

Podpis Smlouvy o Malém lokálním projektu s Dr. Ayushsuren Chananbaatar z mongolské Akademie věd

2) 11-19MN02 – „Propagace moderních udržitelných technologií v Mongolsku – instalace patentovaných komínků v jurtové čtvrti v Ulánbátaru“

(53.820.000 MNT)

Projekt předložila mongolská pobočka nevládní organizace „Člověk v tísni“. Ve spolupráci s mongolsko-českou společností EKONOMY ENERGY KHIITS LLC se vybere vhodná oblast v ulánbátarských jurtovištích, kde se namontují speciální komínové nástavce na komíny z jurt, nebo z domků, které výrazně sníží emise do ovzduší. V rámci projektu se vyrobí a namontuje více než 500 komínových nástavců dle české technologie a bude se měřit jejich účinnost. Cílem projektu je prosadit tuto jednoduchou, ale velice pokrokovou technologii k širšímu použití nejen v Ulánbátaru, ale i v ostatních městech a vesnicích a s minimálními náklady zlepšit životní prostředí obyvatel.  Projekt bude probíhat v synergii s dalšími projekty nevládní organizace „Člověk v tísni“  a to s projekty „ Right to breathe“ a „ Energy efficiency“, jež jsou realizované v rámci projektů podporovaných EU.

Podpis Smlouvy o Malém lokálním projektu s ředitelem mongolského zastoupení organizace Člověk v tísni, Marcem Tassem

Podpis Smlouvy o Malém lokálním projektu s ředitelem mongolského zastoupení organizace Člověk v tísni, Marcem Tassem

 

3) 11-19MN03 – „Zhodnocení mléka: sběr mléka“

(43.601.000 MNT)

Projekt předložila ADRA Mongolia. Česká republika tímto projektem podpoří nejméně 75 rodin malých farmářů, kteří budou schopni nadojené mléko uchovávat a převážet v certifikovaných nádobách dovezených z ČR a část mléčné produkce zpracovávat pomocí českých technologií (odstředivek) na máslo. Produkce bude dále určena k přímému prodeji, nebo zpracování na hodnotné organické sýry.

Projekt je synergický s velkým projektem ADRA Mongolia a MACU (Mongolian Artisanal Cheesemakers Union) v provincii Zavkhan a pomůže zlepšit situaci drobných farmářů.

Podpis Smlouvy o Malém lokálním projektu s ředitelem mongolského zastoupení organizace Adra, Munkh Jargalem

Podpis Smlouvy o Malém lokálním projektu s ředitelem mongolského zastoupení organizace Adra, Munkh Jargalem