монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ v Ulánbátaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání malého lokálního projektu „Zhodnocení mléka – sběr mléka“

Malý lokální projekt Zastupitelského úřadu ČR v Ulánbátaru a ADRA Mongolia „Zhodnocení mléka – sběr mléka“ v celkové hodnotě 16 tis. USD byl slavnostně ukončen.

Dne 12. 9. 2019 předal velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský během slavnostního ceremoniálu v objektu Sky Plaza v Ulánbátaru celkem 62 ks nerezových konví na mléko a 6 ks odstředivek na smetanu guvernérovi Provincie Zavkhan v Západním Mongolsku D. Batsaikhanovi, který toto zařízení dále symbolicky předal  přítomným zástupcům somonu Ider a tamních pastevců.

Nerezové konve, které v této kvalitě nelze na mongolském trhu zakoupit,  byly vyrobeny v Pacovských strojírnách a společně se separátory na smetanu dovezeny z ČR českou přepravní společností EGT Express CZ s.r.o. Toto jednoduché zařízení pomůže místním pastevcům uchovávat a převážet nadojené mléko v certifikovaných, uzavíratelných a odolných nádobách a odstřeďovat smetanu na další zpracování. ČR tímto projektem přispěla do velkého projektu ADRA Mongolia, v rámci kterého vzniká ve spolupráci s MACU (Mongolian Artisanal Cheesemakers Union) malá továrna na výrobu sýra v somonu Ider, která bude ročně produkovat až 200 t kvalitního jačího, ovčího a kozího sýra.

Slavnostnímu předání byli přítomni i zástupci regionálního vedení ADRA p. Mark Webster, regionální ředitel ADRA Asia, ředitel pobočky ADRA Mongolia p. G. Munkhjargal, ředitel MACU LLC p. Michael Morrow, ředitel odboru rozvoje potravinářského průmyslu mongolského ministerstva zemědělství a lehkého průmyslu T. Gantogtokh a zástupci soukromého zpracovatelského průmyslu. Všichni přítomní ocenili přínos českého projektu a projevili zájem o další spolupráci v rozvoji zemědělského, zpracovatelského a potravinářského průmyslu v Mongolsku.