монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi sponzorují mongolský kožedělný průmysl

Ve čtvrtek 9. března 2023 ve 12:00 hodin podepsal v mongolské koželužně velvyslanec Jan Vytopil smlouvu za Českou rozvojovou agenturu (Czech Republic Development Cooperation) s Mongolskou asociací kožedělného průmyslu.

Ta zajistí moderní technologii od české firmy Khaanzaa, pro čištění odpadních vod při zpracování vlny v celkové hodnotě půl milionu korun.
Nová úpravna odpadních vod umožní asociaci zlepšit své úsilí v ochraně životního prostředí, tedy zamezit kontaminaci podzemních vod, a tím výrazně zvýšit šetrnost k přírodě.
"Jedná se o významný krok v závazku České republiky k udržitelnému rozvoji a mezinárodní spolupráci. Česká republika je zainteresována na zlepšování a modernizaci stávajících zařízení v Mongolsku a na výstavbě nových čistíren v městských centrech i provinciích" vysvětluje iniciativu Jan Vytopil.

Český přínos mongolskému kožedělnému průmyslu sahá až do dob Československa, kdy mezi lety 1958 a 1960 vyrostla v Ulánbátaru továrna na kožené výrobky. V letech 1975-1980 byla postavena koželužna a v letech 1979-1981 se rozběhla továrna na obuv se 3 500 zaměstnanci. V rámci rozvojové spolupráce byl v letech 2007-2010 implementován projekt modernizace koželužny MLTJ LLC a v letech 2010-2012 byl v rámci téže spolupráce proveden výzkum znečištění životního prostředí z činnosti čistírny odpadních vod Khargia a následně poskytnuty doporučení pro další opatření.