монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu Pupendo

Dne 27. 11. 2015 byl v areálu velvyslanectví ČR v Ulánbátaru v rámci minifestivalu „České dějiny na filmovém plátně“ promítnut film „Pupendo“, který jeden z mongolských výtvarníků a první mongolský absolvent pražské UMPRUM na závěr označil za „film-pitvu“.

Mistrné zachycení dobové atmosféry ocenili po produkci nejen pamětníci tehdejší Prahy a tamních uměleckých kruhů, ale též další hosté, kteří byli pamětníky socialistické éry - jak mezi výtvarníky, tak mezi intelektuály - buď přímo v Mongolsku nebo v jiných zemích tehdejšího socialistického tábora. Tehdejší mladíci a dnešní učitelé ale přivedli na promítání také mladou generaci - a i té se film velmi líbil (ať již z pohledu budoucích výtvarných či filmařských profesí, nebo čistě coby obecně srozumitelná komedie s dobovými reáliemi a zajímavými záběry z Čech). Na jedné straně v následných vášnivých diskusích zaznělo potěšení nad tím, že těmto mladým již mnohá dilemata tehdejší doby nic neříkají. Zároveň se ale ukázalo, že mnohé střety morálních principů s nutností obživy a také nevyzpytatelnost kamarádských vztahů v kontextu historické či politické reality platí i pro ně v různých podobách dodnes.

Večer byl opět příjemnou páteční příležitostí k setkání české a mongolské komunity, tentokrát opravdu napříč nejrůznějšími profesními i věkovými spektry. A opětovně také prokázal, jak velkou roli může ve vzájemném sbližování národů hrát česká kinematografie.

Galerie


pupendo