монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vánoční besídka na 116. škole

Dne 18.12. 2015 se velvyslankyně Ivana Grollová tradičně zastavila ve 116. ulánbátarské speciální škole pro studenty s vadami zraku, aby je pozdravila u příležitosti jejich vánoční besídky.

Dne 18.12. 2015 se velvyslankyně Ivana Grollová tradičně zastavila ve 116. ulánbátarské speciální škole pro studenty s vadami zraku, aby je pozdravila u příležitosti jejich vánoční besídky. Předala také ocenění letošní mongolské vítězce výtvarné soutěže Radost tvořit, žákyni E. Tumendelger. Žáci a studenti 116. školy posílají své práce na mezinárodní výtvarnou soutěž mládeže se zdravotním postižením v českém Zlíně díky iniciativě paní senátorky A. Gajdůškové již po několikáté. A jejich práce v Čechách hodnotí nejen porota, ale také publikum filmového festivalu ve Zlíně, který oslavil letos dokonce 55. výročí!

Tumendelger ale neměla během besídky na převzetí ceny skoro ani čas. Ona i všichni její spolužáci ze všech ročníků byli v krásně vyzdobeném sále tvůrci a zároveň i vděčným publikem mnoha čísel několikahodinového programu. Přednášeli básně, hráli divadlo, tančili, ti, koho z před pár let pamatujeme jen jako malé neposedné žáčky, letos již s kvalitními hudebními nástroji vystoupili jako zralá hudební skupina nebo vokální septet. Družná atmosféra vzájemné pomoci a společné radosti z úspěchu byla jedním z nejkrásnějších dárků tohoto vánočního odpoledne. A nepřinesl ho děda mráz ani sponzoři (např. spřátelená firma nebo Mezinárodní škola v Ulánbátaru). Ten dar rozdávaly všem kolem sebe samy zdejší děti, jejich učitelé, rodiče i sourozenci. Sledovat jejich pokrok, píli a sebevědomí, potkávat zde i bývalé absolventy, kteří teď již studují na vysoké škole… klábosit s nimi o jejich plánech do budoucna…. to byl jeden z nejhezčích vánočních darů pod letošní stromeček. Je to zároveň i vánoční pozdrav pro všechny české přátele, kteří v předchozích letech se 116. školou spolupracovali, vystoupili na ní s hudebním představením, přišli na besedu, realizovali některý z menších rozvojových projektů, pozdrav studentům pražské Hudební školy Jaroslava Ježka pro žáky s vadami zraku, kteří si s mongolskými kamarády vyměňují své hudební nahrávky.

Do nového roku si 116. škola bude moci, i díky námi dříve pořízeným psacím strojům v Braillově písmu, rozmnožit také fejetony z knížky Miroslava Bobka přeložené letos do mongolštiny pod názvem „Odkud přilétají naši koně Převalského“.

Galerie


116