монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi skvěle zastoupeni na výročním 10. vojenském cvičení Khaan Quest 2016

S neuvěřitelnou rychlostí se překlenul rok a padesát českých vojáků opět hrdě reprezentuje Českou republiku a naši armádu vedle mírotvorců z desítek dalších zemí několika kontinentů na výročním 10. ročníku mezinárodního cvičení Khaan Quest 2016 v mongolském výcvikovém prostoru „Pět kopců“ (Tavan Tolgoi či Five Hills). 

Letošního zahajovacího ceremoniálu dne 22. května (o měsíc dříve, než obvykle, s ohledem na červnové volby a následný summit ASEM) se zúčastnil osobně prezident Mongolska C. Elbegdorž, jehož hlavním hostem byl admirál Harry B. Harris Jr., vrchní velitel Amerických tichomořských sil. I když mnoho dalších zemí mělo v publiku své přidělence obrany, vojenské pozorovatele i jednotlivé experty, skutečnost, že vojenské přehlídky i následného fotografování se mohla vedle mírotvorců Mongolska, USA, ČLR, Japonska, Korejské republiky, Filipín, Nepálu, Malajsie a Kambodži zúčastnit celá četa AČR (jako jediná z Evropy), bylo samozřejmě médii, příslušníky mongolského politického vedení, diplomatickým sborem i americkými vojenskými příslušníky coby spoluorganizátory, kvitováno velmi pozitivně.

Výcvikový prostor, který byl v r. 2014 zařazen do sítě tréninkových prostor NATO, byl s výraznou pomocí USA dobudován na skutečně reprezentativní areál s rozsáhlým cvičebním, simulačním i ubytovacím zázemím, a protože samotné mongolské podnebí i terénní podmínky a nadmořská výška výrazně připomínají obtížné podmínky mnoha teritorií, kde probíhají operace mezinárodních mírových jednotek s mandátem RB OSN, stalo se k přípravě budoucích mírotvorců vítaným terénem nejen pro tři neděle trvání cvičení Khaan Quest, ale na základě dalších dohod i jednotlivých specializovaných přípravných kurzů po zbytek roku. Letošního cvičení by se měli poprvé v historii účastnit také specialisté zemí Jižní Ameriky i Afriky. Mongolští vojáci, kteří projdou letošním Khaan Quest, budou tradičně v srpnu střídat své kolegy na mírové misi v Jižním Súdánu.

Cvičení je v tomto roce pojato jako kombinace čtyř výcvikových aktivit – kromě tzv. Command post exercise (CPX) a specifického školení budoucích velitelů mírových jednotek OSN, které má napomoci lepší vzájemné koordinaci a komunikaci vedení mírových operací, proběhne také přímý vojenský výcvik (field training exercise – FTE) pro přítomných 14 vojenských čet ze 12 zemí. Kromě vzájemné interoperability, koordinace taktik a posilování efektivnosti mírové operace, bude specifickým nácvikem, pro který byli srdečně vítáni zejména čeští instruktoři, tzv. kurz přežití. Čtvrtou činností, které se s mongolskými vojáky účastní především američtí vojenští medici a lékaři z Indie, Korejské republiky a Kanady, bude zajišťovat lékařské prohlídky pro rodinné příslušníky mongolské armády, pro seniory jednoho z ulánbátarských domů vojenských veteránů a ve střední škole jednoho z ulánbátarských městských obvodů, kterou předtím vojenský tým společnými silami modernizoval.

Khaan Quest je již od r. 2006 (do té doby šlo jen o bilaterální mongolsko-americké cvičení) jednou z největších vojenských událostí v regionu. Jeho obrovskou předností je zaměření na přípravu mírových operací – což umožňuje účast i jinak politicky a vojensky ne vždy spolupracujících zemí, jako např. z ČLR, Japonska, KR, Filipín apod.

Česká republika je, v podstatě jako jediná evropská země, letos zastoupena celou vojenskou četou a navíc téměř desítkou specializovaných instruktorů, tentokrát pod velením majora Václava Maláta. Kromě praktického nácviku bude v rámci programu zorganizován také Český den, na kterém se bude s našimi vojáky spolupodílet české velvyslanectví a několik českých firem, aby mohla být vojákům dalších zúčastněných zemí Česká republika představena z pohledu bojových umění, špičkové průmyslové produkce, ale i historie a kultury.

Cvičení bude oficiálně ukončeno dne 4. června slavnostním aktem, na kterém je plánována účast představitelů MO ČR.

Galerie


Khaan Quest 2016 zahájení