монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mongolský pár laureátem Ceny Gratias agit 2016

Ministr zahraničních věcí ČR uděluje každoročně Cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí několika osobnostem vybraných z celého světa. 

V letošním výběru se umístily i mnohé světoznámé osobnosti, jako gymnastka Věra Čáslavská nebo výtvarník Petr Sís. I proto máme velikou radost, že v natolik silné konkurenci byli vedle významných podnikatelů, zdravotníků, pracovníků kultury či sportovců z Keni, Německa, Itálie, Portugalska, Izraele, Rumunska, Kanady, Slovenska, Kuby, Finska, USA a Chile vyznamenáni také občané Mongolska  - manželé S. Cacral a P. Cengüün, podnikatelé, mecenáši kultury a vzdělávání.

Oba studovali v Praze, paní Cacral právo a pan Cengüün inženýrství. Dodnes oba hovoří skvělou češtinou. Cengüün byl v době demokratických změn roku 1989 jedním z hlavních propagátorů českého inspirativního vzoru „Sametové revoluce“ mezi mongolským demokratickým hnutím. Má tak dílčí, ale nezanedbatelnou zásluhu na pokojném charakteru a nekrvavém zavedení pluralitního demokratického systému v Mongolsku. Dodnes je ovšem také zastáncem skutečných demokratických principů a hájí svobodu podnikání i slova, nebojí se kriticky vystupovat i proti nešvarům jako je korupce nebo nadbytečné státní zásahy do tržních mechanismů.

Oba manželé se dlouhodobě věnují podnikatelské činnosti, při které od začátku také spolupracovali s českými experty a firmami. Kromě výrobků mlýnů Altan Taria nebo farmy Mongolian Pork je za vysokou kvalitu provedení i poskytovaných služeb mnoho let ceněn obytný komplex Star Apartments, který patří k nejkvalitnějším a nejlépe udržovaným v celém Ulánbátaru. Významným rysem všech aktivit Cacral a Cengűüna je především důraz na sociální odpovědnost vůči zaměstnancům, jejich profesní vzdělávání i vedení k disciplině a kvalitě práci odpovídající skutečně vysokému světovému standardu. Podporují ovšem také vydávání knih, kulturní aktivity, společenské akce pro místní obyvatele v Selenge, budují hřiště, malá internet cafe s učebnami, rozvíjejí efektivní metody farmaření a učí jim také pastevce z okolí. Touto svou mecenášskou činností jsou v Mongolsku dosud ještě výjimeční a jsou za ni po právu váženi. Nesou tak hrdě jméno České republiky, země, ze které si vedle odborného vzdělání přivezli i takovou východu a pojetí podnikatelských zásad a morálních norem.

Gratulujeme, že letošní laureáti tak vedle loutkáře Altan-Očira, nositele ceny z roku 2011, rozšířili řady mongolských občanů vyznamenaných za všechny aktivity, kterými dělají ve světě čest i naší zemi.

V příloze uvádíme několik záběrů ze slavnostního ceremoniálu, kdy v Černínském paláci předal dne 17. 6. 2016 ceny Gracias agit laureátům osobně pan ministr Lubomír Zaorálek.

 

Galerie


Gratias agit 2016