монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozloučení se zakladatelem Svazu absolventů českých a slovenských škol

Dne 13. července 2016 zesnul po delší těžké nemoci zakladatel a čestný předseda mongolského Svazu absolventů českých a slovenských škol. 

Narodil se v roce 1942 v somonu Delgerech Dornogobijského ajmaku a v roce 1977 ukončil svá studia na Karlově univerzitě v Praze aspiranturou v oboru lékařství. Po mnoho následujících desetiletí patřil k významným lékařským i pedagogickým autoritám Mongolska. Od počátku 90. let, po přechodu země k pluralitní demokracii, působil jako guvernér své rodné provincie a po následných čtyřech letech ve funkci Předsedy národního výboru červeného kříže se stal v r. 2000 poslancem mongolského parlamentu (Státního velkého churalu). V letech 2006-2008 byl ministrem mongolské vlády. Byl vždy vážen a uznáván jako veřejný činitel i jako politik napříč politickými stranami, za svou odbornou erudici, moudrý lidský přístup i neutuchající inspiraci a pracovní vytrvalost. Podílel se na vzniku mnoha knih s historickou tématikou, filmových scénářů i poezie, jako zakladatel a čestný předseda svazu absolventů podporoval desítky aktivit v oblasti kulturní, sportovní i mezilidské výměny mezi Mongoly a Čechy i Slováky. Těsně před svým onemocněním s námi „náš předseda“ tančil na srazu spolužáků, inicioval uvedení cyklu televizních besed „České dějiny na filmovém plátně“ s ukázkami z oblíbených českých hraných filmů ve Star TV - a ve stejné době byl zároveň také hlavním iniciátorem a spoluorganizátorem vzpomínkové konference k 110. výročí narození akademika B. Rinčena… O jeho obdivuhodné energii a disciplíně svědčí i to, že ještě z nemocničního lůžka diktoval své manželce scénáře svých dvou filmů a psal přátelům hudebníkům vlastní veršované texty jejich písní…

Podle mongolské tradice není zvykem jmenovat zesnulého po dobu pohřebních obřadů jménem. I přesto si jeho jméno budeme rozhodně všichni dlouho a s láskou pamatovat a na bystrý pohled jeho usměvavých černých očí nikdy nezapomeneme.

Čest jeho památce!