монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Skvělá reprezentace ČR na mezinárodním vojenském cvičení Khaan Quest 2016

Mezinárodní cvičení mírotvorců je kromě fyzické a technické přípravy a koordinace také příležitostí ke vzájemnému poznávání vojáků z nejrůznějších částí světa. Jejich vzájemné pochopení a součinnost jsou důležitou součástí efektivní přípravy mírových operací, neboť tito různorodí borci se mohou pod vlajkou OSN mnohdy setkat a dlouho působit společně jako kolegové na vzdálených misích. 

Tam jsou často nuceni prokázat schopnost přímého boje, zneškodnění protivníka, vysvobozování rukojmích nebo přežívání v drsných klimatických podmínkách. K tomu jim společný výcvik na větrných a prašných mongolských pláních, v nadmořské výšce vyšší než úroveň Sněžky, dal dostatečně autentické podmínky – určitě drsnější než jaké může poskytnout terén v malebných středoevropských údolích nebo na jaké jsou zvyklí mírotvorci teplých jihoasijských či afrických zemí. Během cvičení ale dostali příležitost představit si navzájem také svou kulturu, sportovní dovednosti nebo třeba i turistické krásy a technické výdobytky svých zemí.

České armádě pomohlo při národním „českém“ večeru dne 2.6. také velvyslanectví a zástupci některých českých firem prezentujících své výrobky – prostředky pro biologickou ochranu. Publikum bylo uvítáno čerstvě upečenými bochníky chleba se solí, ocenilo ukázky bojového umění i výstavu o Armádě ČR, českých kulturních památkách UNESCO i o českých vynálezech, shlédlo ukázky bojového umění a na závěr si při tónech „Škoda lásky“ zkusilo s našimi vojáky i polku.

Taneční vystoupení věnovali Češi symbolicky králi kambodžských kolegů, kteří společný večer zakončovali svým programem. Jeho veličenstvo Norodom Sihamoni je totiž asi jediným současným králem na světě, který hovoří plynně česky, je čestným členem Akademie múzických umění a svého času studoval v Praze baletní umění.

Kambodžští mírotvorci a mírotvorkyně se pak všem odměnili, když uspořádali doslova mezinárodní taneční vystoupení. Velitel pacifických sil armády USA (sám Australan, jak velí tradice americko-australské bezpečnostní spolupráce) i mongolský velitel cvičení Khaan Quest se spolu s několika stovkami vojáků opravdu dobře pobavili, ale také si odnesli materiály o krásách naší země a povědomí o skvělých výrobcích českých firem.

V závěrečném sportovním klání (mini-nádamu) porazil český voják v tradičním mongolském zápase (v kategorii cizinců) dva japonské protivníky a nakonec překonal i amerického „mariňáka“.

Závěrečný ceremoniál výročního 10. Khaan Questu se v tréninkovém středisku NATO ve Five Hills (Tavan Tolgoi) odehrál za přítomnosti VIP představitelů mnohých armád (včetně generálů USA a Spojených arabských emirátů), velvyslanců a diplomatů (vč. USA, ČLR, Austr., Korejské republiky, UK, CZ a diplomatů Jap., Indie)  a představitelů zahraničních ministerstev obrany dne 4. 6. 2016. Jménem hostitelského Mongolska jej uzavřeli předseda Velkého státního churalu (parlamentu) Z. Enkhbold a ministr obrany Ts. Tsolmon.

Velvyslankyně I. Grollová při rozloučení poděkovala našim vojákům za vzornou reprezentaci. Ocenila, že účastí pod velením majora Václava Maláta a za velmi aktivní asistence přidělence obrany plk. Jindřicha Hackera se v náročném mongolském prostředí aktivně trénovali pro výkon svého vojenského povolání v oblastech, které se mohou zdát na oko nepochopitelně vzdálenými od naší vlasti, ale odkud mohou následky konfliktů sekundárně výrazně ohrožovat i bezpečnost a mírový život u nás doma. Účastí v mezinárodních mírových sborech tak de facto plní podíl naší, české, spoluodpovědnosti za bezpečnost ve světě v době, kdy naše země aktuálními válečnými konflikty naštěstí přímo zasažena není. A i když jde o jejich profesi, na závěr přeci jen vyjádřila naději, že svůj výcvik nebudou muset tito mladí muži a ženy v praxi uplatňovat v destruktivních bojích, ale pouze při konstruktivním post-konfliktním budování. 

Galerie


Khaan Quest 2016 ukončení