монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Den otevřených dveří mongolského ministerstva zahraničních vztahů“

Jednou z vydařených akcí, které se letos střídají od nedávného začátku slunného jara na hlavním ulánbátarském náměstí téměř každý den, byl dne 30. května 2017 malý festival mongolských i zahraničních diplomatů. 

Zúčastnily se prakticky všechny rezidentní ambasády i představitelé UNDP a několika dalších agencií a programů OSN v Mongolsku zastoupených. Důvodem oslavy bylo výročí založení ministerstva zahraničí samostatného Mongolska (v budově stojící nedaleko náměstí, dnes zobrazené maketou za pódiem) a založení jeho dnes již prakticky stoletého archivu. Pro rezidentní ambasády a konzuláty se tato oslava stala též vhodnou příležitostí, jak představit mongolské veřejnosti kulturu, kuchyni či turistické atrakce svých zemí. Mnozí, jako například ČR, se zaměřili také na propagaci možností studia na vysokých školách či společného podnikání.

Festival zahájil ministr zahraničních vztahů Mongolska p. Mönch-Orgil. Zmínil mj. že z ministerstva s několika málo desítkami původních pracovníků je dnes instituce se zhruba 170 pracovníky v ústředí, která obhospodařuje více než 35 mongolských zastupitelských úřadů ve světě. Velvyslankyně ČR promluvila jakožto dean diplomatického sboru. Popřála mongolským diplomatům k jejich svátku, poděkovala jim za spolupráci a pomoc, kterou svým zahraničním kolegům poskytují – a poděkovala za možnost přiblížit jejich vlastní země mongolské veřejnosti, pro kterou jsou mnohé z těchto destinací geograficky velmi vzdáleny. Připomněla, že za Evropu symbolicky stojí proti budově ministerstva ve dne v noci i v tuhých mrazech socha prvního evropského velvyslance v Mongolsku – Marca Pola, ovšem dnes mu přišli současní diplomaté v propagaci svých zemí na pomoc.

Český stánek se vypořádal s výzvou organizace na poslední chvíli velmi důstojně, a to i přesto, že oproti jiným zemím nejsou v Mongolsku aktuálně žádné české obchody nebo restaurace. Zaujal informativností, pohoštěním, ukázkou několika českých produktů z mongolských obchodů (např. cereálií firmy Emco) – i když český Budvar dovážený do Mongolska firmou MaxGroup se na této osvětové akci čepovat nemohl – a připomínkou českého kresleného filmu, hokeje i folkloru. Škoda, že naše zásoby propagačních materiálů jsou i s ohledem na velkou vzdálenost tak omezené, neboť publika začalo zejména v odpoledních hodinách notně přibývat a po CD-čcích s informacemi o českých vysokých školách, brožurek (v mongolštině) o Historii Evropy nebo o loňském výročí Karla IV., a katalogů Business Info či o turistických krásách České republiky se brzy doslova „zaprášilo“.

Galerie


Den otevřených dveří