монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Turbat
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce ke státnímu svátku

Dne 25. října 2018 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Mongolsku recepci u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Na úvod recepce vystoupil velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský společně s poslancem mongolského Státního Velkého Churalu B. Javkhlanem s projevem k česko-mongolským vztahům a k historii vzniku Československa. Velvyslanec zdůraznil, že většinu uplynulého století byl český stát demokracií a celých 68 let byl a je pro Mongolsko blízkým přítelem. Československo bylo před rokem 1989 druhým obchodním partnerem Mongolska a obchodní výměna dosahovala 6% celkového zahraničního obchodu Mongolska. Česká republika nepřestala Mongolsko podporovat ani po r. 1990, jak na mezinárodních fórech, tak v oblasti rozvojové pomoci a v obchodních vztazích.

Velvyslanec zahájil panelovou výstavu v angličtině a mongolštině věnovanou založení První republiky a uvedl také skladby Bedřicha Smetany v podání žáku Mongolské státní konzervatoře a soukromé hudební školy Šikulka, kteří se v polovině listopadu 2018 představí s tímto repertoárem v České republice na mezinárodní Smetanově klavírní soutěži v Plzni.

Recepce se zúčastnil také státní tajemník mongolského Ministerstva zahraničních věcí D. Davaasuren. velvyslanec Mongolska v České republice N. Naranbat, členové diplomatického sboru, čeští a slovenští krajané, mongolští absolventi českých a slovenských vysokých škol, a více než dvě stě významných hostů z mongolské podnikové a kulturní sféry.

Občerstvení pro hosty připravila společnost Delicatessen a české pivo poskytl sponzorsky Pilsner Urquell.

Projev velvyslance (DOCX, 20 KB)

Přípitek velvyslance České republiky

Přípitek velvyslance České republiky

Žáci Mongolské státní konzervatoře a soukromé hudební školy Šikulka zahráli skladby B. Smetany na recepci při panelové výstavbě

Žáci Mongolské státní konzervatoře a soukromé hudební školy Šikulka zahráli skladby B. Smetany na recepci při panelové výstavbě