монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Altan Khalis film festival
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínkový večer věnovaný Miloši Formanovi

V pondělí 4. června 2018 připomnělo Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru ve spolupráci s I-Cinema osobnost světoznámého českého režiséra Miloše Formana, který zemřel letos 13. dubna

V rámci šestidenního filmového festivalu Altan Khalis byl promítnut Formanův snímek Lásky jedné plavovlásky z roku 1965, který Formanovi přinesl mezinárodní uznání a byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film. Britský filmový časopis Empire jej v roce 2010 zařadil mezi 100 nejlepších cizojazyčných filmů.

Životní dráhu režiséra Formana připomněl a film uvedl velvyslanec České republiky v Mongolsku, Jiří Brodský. Ve svém projevu vyzdvihl Formanovy filmy z 60. a 70. let 20. století režírované v tehdejším Československu, které byly inspirovány italským neorealismem a francouzskou cinema verité. Mistrně kombinovaly profesionální herce s neherci a charakteristické pro ně byly improvizované dialogy a natáčení na dvě kamery. Velvyslanec také vzpomenul, že režisér Forman měl šťastnou ruku ve volbě svých nejbližších spolupracovníků a přátel: kameramana Miroslava Ondříčka, scénáristu a režiséra Ivana Passera a Jaroslava Papouška.

Mongolské i zahraniční publikum (film byl promítán s anglickými i mongolskými titulky) v zaplněném sále i-Cinema film ocenilo velkým potleskem.

Projev velvyslance

Projev velvyslance

Hosté filmového večera

Hosté filmového večera