монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Mongolsku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení výstavy o českém loutkářství v Ulánbátaru

Dne 21. března 2018 byla v budově Centrální Dětské knihovny v Ulánbátaru slavnostně zahájena unikátní výstava sbírky knih, plakátů o českém a mongolském loutkářství.

Organizátorem výstavy je mongolský loutkař Altan Ochir Byaruuzana, absolvent oboru režie a loutkoherectví Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze.  Jeden z nejaktivnějších mongolských absolventů českých škol stále hovoří plynulou češtinou a za jeho podporu české kultury, která je významným přínosem pro rozvoj česko-mongolských vztahů, mu byla v roce 2012 Ministrem zahraničních věcí České republiky udělena prestižní cena Gratias Agit. Pan Altan Ochir je ředitelem Mongolského divadla a výkonným ředitelem Společnosti absolventů Českých a Slovenských vysokých škol.

Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci Zastupitelského úřadu ČR v Ulánbátaru v čele s velvyslancem Jiřím Brodským, který ve svém úvodním projevu připomenul historii loutkářství v České republice, poblahopřál panu Altanu Ochirovi k 70. výročí Mongolského loutkařského divadla, poděkoval za dlouhodobou podporu rozvoji česko-mongolských vztahů a za to, že je výstava také věnována připomenutí 100. výročí vzniku samostatného Československa. Pan Altan Ochir pozval na zahájení významné hosty z Ministerstva kultury, ale i jeho kolegy umělce a známé, kteří jej provázejí po dlouhou dobu jeho profesionální kariéry. Akce byla doplněná vystoupením žákyň Mongolské konzervatoře, které se v brzké době společně se svou učitelkou účastní mezinárodní Kociánovy houslové soutěže v České republice.

Vřele doporučujeme se na výstavu zajít podívat. Je otevřena do neděle 25. března, denně 10-16 hod.

Velvyslanec Jiří Brodský s panem Altan-Očirem na výstavě

Velvyslanec Jiří Brodský s panem Altan-Očirem na výstavě

loutky

loutky

 

Žákyně Mongolské konzervatoře hudby a tance

Žákyně Mongolské konzervatoře hudby a tance