монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU Delegation to Mongolia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika na Festivalu evropských filmů

Ve dnech 18. května – 18. června 2020 se v Mongolsku konal Festival evropských filmů, v rámci kterého mohli diváci shlédnout pohodlně z domova v libovolném čase patnáct filmů z produkce členských států Evropské unie.

Česká republika na festivalu zastoupila třemi filmy: Všechno bude (2018), Ústava (2016) a Out (2017). První jmenovaný film získal v roce 2019 šest sošek Českého lva, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film i scénář. Chorvatský režisér filmu Ústava, Rajko Grlič, absolvent pražské FAMU, obdržel v roce 2016 Velkou cenu na festivalu WFF v Montrealu. A také režisér třetího snímku, György Kristóf, rodák z Košic a absolvent FAMU, je ve filmovém světě znám nejen díky svým studentským snímkům, ale i díky nominaci jeho celovečerního debutu Out do soutěže Un Certain Regard na 70. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Všechno bude – Typický outsider čtrnáctiletý Mára (Tomáš Mrvík) a jeho kamarád dvanáctiletý Heduš (Jan František Uher) podniknou cestu za svobodou. Mára ukradne auto a svými průšvihy ohromí i mladou stopařku (Eliška Křenková). Všichni jsou na útěku, na dobrodružné cestě, užívají si náhlou svobodu, kterou už možná nikdy nezažijí. Až do okamžiku, kdy Máru chytne policie. Vyslýchá ho policistka (Lenka Vlasáková) s policistou (Martin Pechlát) a my spolu s nimi váháme, co je realita a co smyšlený chlapecký svět, někdy je těžké rozlišit pravou skutečnost od té vyfantazírované.

Ústava – Vysokoškolský učitel Vjeko zasvětil celý svůj život studiu chorvatského jazyka a historie. Žije v zanedbaném a špinavém bytě v centru Záhřebu se svým otcem Hrvojem. Vjekovi tragicky zahynula láska jeho života - Bobo. V jeho životě je teď jediná věc, která ho těší. Noční procházky během nichž putuje prázdným městem, kdy má na sobě make-up a ženské šaty. Jednou v noci ho přepadne skupina mladých mužů, porazí ho, pomočí a nechá v bezvědomí ležet na ulici. V nemocnici se o něj stará Maja, zdravotní sestra žijící v suterénu stejného domu. Později mu Maja pomůže vrátit se domů a začne se starat nejen o Vjeka, ale i o jeho nepohyblivého otce. Tak začíná příběh tří zcela odlišných lidí, kteří žijí ve stejné budově a kteří se nečekaně a proti své vůli sejdou a jsou na sobě navzájem závislí.

Out – Otřepané přísloví „Každý konec je začátkem něčeho nového" nebylo nikdy tak trefné jako v případě padesátníka Ágostona, Slováka maďarského původu, který přijde o práci a nechávaje rodinu za sebou, vyráží na sever, směr Pobaltí, hledat nové zaměstnání a zároveň si pořádně zarybařit. V lotyšském přístavu však na něj coby nového svářeče nečekají zrovna s otevřenou náručí, spíš naopak, a to jsme teprve na začátku jeho nepředvídatelné, mírně posmutnělé, avšak nikoli skličující odysey plné bizarních setkání.