монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čtvrtý ročník mongolského kola Smetanovy klavírní soutěže

Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru ve spolupráci s Mongolskou státní konzervatoří a soukromou hudební a taneční školou Šikulka uspořádalo již čtvrtý ročník mongolského kola Smetanovy klavírní soutěže, jejíž finalisté se ve dnech 19. – 24. dubna 2021 zúčastní mezinárodního kola v Plzni.

Letos – kvůli restrikcím souvisejícím s COVID – soutěžící zasílali svá vystoupení prostřednictvím videonahrávek a zúčastnilo se více než padesát umělců ve věku od šesti do osmnácti let, a to nejen z Mongolska, ale také z mongolské diaspory žijící v USA. Vítězové byli vyhlášeni dne 12. září v budově Státní konzervatoře za účasti velvyslance České republiky Jiřího Brodského s manželkou, konzula Václava Dobeše, zakladatelky školy Šikulka a organizátorky mongolského kola, klavíristky Tunsag Colmon, a ředitelky Školy klasické Mongolské státní konzervatoři paní Gerel Gančimeg. Hlavní cenu poroty, jejímž členem byl i ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha, získal patnáctiletý Chosbajar Chuslen (svým podáním Smetanovy koncertní etudy „Na břehu mořském“), který již v loňském roce zaujal svým vystoupením hosty recepce ke státnímu svátku České republiky.

Letošní ročník, konaný v rámci 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Československem a Mongolskem, se setkal s velkým zájmem mongolských médií a Velvyslanectví navíc z prostředků určených na veřejnou diplomacii podpořilo vznik letos natáčeného mongolského filmového dokumentu o soutěži i české klasické hudbě.