монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Hana Brodská
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace ledových soch pražských památek v Ulánbátaru

Velvyslanectví České republiky v Mongolsku zahájilo dne 16. prosince oslavy 70. výročí česko-mongolských vztahů rozsvícením ledových soch Karlova mostu a katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na hlavním ulánbátarském náměstí.

Jejich autorem je známý mongolský umělec Batmunch Cerendaš, který se sochařskému umění věnuje bezmála dvacet let a v loňském roce získal za své sochy z ledu a sněhu v mezinárodní soutěži v Jakutsku první místo. Na sochách pražských památek pracoval s pětičlenným týmem po dobu dvou týdnů. Led na výrobu soch pochází z umělého jezera na okraji ulánbátarské čtvrti Chán-Úl a v centru nechladnějším hlavním městě světa budou sochy k vidění až do mongolského svátku Cagánsar poslední únorový týden.

Velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský ve svém úvodním projevu zmínil historii obou dominant Prahy. Zdůraznil, že ambicí velvyslanectví je připomenout výročí nejen mezi diplomaty, ale také řadou akcí určených pro mongolskou veřejnost, zaměřených na prezentaci českých technologií, filmové produkce, jazzové scény, streetartových umělců a českého sportu. Připomněl, že autorkou loga k 70. výročí vyobrazeného na obou věžích sochy Karlova mostu je mongolská designérka Sergelen Purvee a projekt ledových soch vznikl díky sponzorské podpoře dvou českých firem působících v česko-mongolské relaci.

Slavnostního rozsvícení soch se zúčastnil zástupce primátora Ulánbátaru pan Batsuuri Otgonsuch, hosté z Ministerstva zahraničních věcí, představitelé mongolských firem, a řada mongolských absolventů českých univerzit. Sochy pražských památek se těší velkému zájmu mongolských médií a kolemjdoucích. Proto sochař také vytvořil speciální posezení u ledového vánočního stromku pro děti, u kterého se rodiny s dětmi fotografují.

Tým velvyslanectví České republiky v Mongolsku s mongolským umělcem a zástupci Magistrátu Ulánbátaru     Katedrála sv. Víta

Tým velvyslanectví České republiky v Mongolsku s mongolským umělcem a zástupci Magistrátu Ulánbátaru
Katedrála sv. Víta Katedrála sv. Víta