монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rentsendorj, Gamma Photo Studio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce ke státnímu svátku 2020

Dne 27. října 2020 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Mongolsku pro pozvané hosty tradiční recepci u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu a 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

Recepci zahájil velvyslanec České republiky Jiří Brodský společně s poslankyní Badarč Žargalmá (projev (PDF, 105 KB)), členkou skupiny Přátel České republiky ve Státním Velkém Churalu. V projevu (PDF, 114 KB) připomenul klíčové momenty sedmdesátileté historie česko-mongolských vztahů, zmínil vznik samostatného Československa, roli prezidenta Masaryka, a detailněji hovořil o roli jeho syna Jana, který v zahraničí získával jako diplomat pro nově vzniklý demokratický stát respekt a uznání. Po Janu Masarykovi je pojmenována pamětní medaile, kterou udílejí čeští velvyslanci za šíření dobrého jména České republiky a i v Mongolsku bude letos velvyslancem udělena u příležitosti 70. výročí vzájemných vztahů několika významným osobnostem.

Česká a mongolská hymna tentokrát zazněly v podání šesti hudebníků skupiny Chusugtun na tradiční mongolské nástroje. Vystoupili také žáci mongolské Státní Konzervatoře a soukromé hudební školy Šikulka s repertoárem, který si připravili pro mezinárodní klavírní soutěž konanou v dubnu 2021 v Plzni. Při této příležitosti byla na plotě objektu velvyslanectví zahájena výstava fotografií mapující 70 let od navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

Občerstvení připravila společnost Delicatessen a hosté také mohli ochutnat vína moravských vinařství Sv. Barbora a Sedlák, nebo české pivo Pilsner Urquell.

Galerie


Recepce ke státnímu svátku 2020