монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

70. výročí navázání diplomatických vztahů

V roce 2020 si Česká republika a Mongolsko připomínají 70. výročí navázání diplomatických vztahů. Velvyslanectví České republiky v Mongolsku představilo vítězné logo, jehož autorkou je mongolská grafička paní Sergelen Purvee a kromě státních vlajek jsou na něm také vyobrazeny státní symboly, mongolský kůň a český lev.

Zastupitelské úřady obou zemí výročí připomenou ve spolupráci s českými i mongolskými partnery řadou akcí pro širokou veřejnost. V Mongolsku budou aktivity zaměřeny na prezentaci českých technologií, filmové produkce, jazzové scény, streetartových umělců a českého sportu. Oficiální zahájení výročí se v centru Ulánbátaru uskutečnilo 16. prosince 2019, kde byly na Suchbátarově náměstí slavnostně rozsvíceny ledové sochy Karlova mostu a Katedrály sv. Víta, které mohou návštěvníci mongolského hlavního města vidět až do svátku Cagánsar poslední únorový týden.

V rámci výročí se v průběhu roku uskuteční několik vrcholových návštěv a také jubilejní 10. transport koní Převalského do "Přísně chráněného území Gobi B", organizovaný Zoo Praha a Vzdušnými silami Armády České republiky. Součástí oslav bude také tradiční recepce spojená s výstavou fotografií na mongolském Ministerstvu zahraničních věcí, vydání speciální známky Mongolskou poštou, a odvysílání oblíbených pořadů z produkce České televize veřejnoprávní televizní stanicí MNB.