монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU in Mongolia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika participovala na předání cen v oblasti lidských práv v Mongolsku

V rámci akce předání ocenění „European Union Human Rights Award“ organizované Delegací EU v Mongolsku předal dne 26. 8. 2021 v lokalitě historického chrámu Čojžin Temple v Ulánbátaru zástupce velvyslance Ing. Josef Kostiha cenu paní Ariuně Šagdarsuren, aktivistce v oblasti ochrany základních práv a svobod žen v Mongolsku.

Demokracie, právní stát a ochrana lidských práv jsou zásady podporující lidskou důstojnost a jejich sledování a udržování patří mezi základní principy české zahraniční politiky. Z uvedeného důvodu velvyslanectví České republiky dlouhodobě podporuje také iniciativy Delegace Evropské Unie v Mongolsku v této oblasti a podílelo se na výběru letošních nominantek/nominantů.

Paní Ariuná Šagdarsuren zahájila svoji odbornou dráhu v roce 2000 jako novinářka deníku „Mongoljingoo newspaper“ a současně působila v rámci federace mongolských žen „Mongolian Women’s Federation (MWF). Od roku 2003 byla v uvedeném časopise vedoucí oddělení zpráv a později zastávala dvakrát pozici výkonné ředitelky MWF.

V roce 2014 paní Ariuná Šagdarsuren založila mongolskou asociaci podpory práce, přičemž průběžně zpracovávala zprávy o občanské společnosti pro OSN (Human Rights Committee) a současně působila svými vklady a podněty na vládní aktivity v Mongolsku. Zastávala se též dalších práv žen, jako např. práva návratu na původní pracoviště po mateřské dovolené, spojené s péčí o dítě.

Vzhledem k tomu, že paní Ariuná Šagdarsuren působila v oblasti práv žen po řadu let a svou prací získala respekt celé lidskoprávní komunity v Mongolsku, vysloužila si též uznání mongolských žen a zasluhuje také respekt českého velvyslanectví.

Ceremonie předání ocenění paní Ariuná Šagdarsuren byla přenášena na sociálních sítích a webových stránkách DEU v Mongolsku. Celá akce i předání cen proběhly důstojnou formou a dokumentovaly zájem a podporu, kterou zastupitelský úřad a Česká republika věnuje této oblasti.