монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jitka Kopejtková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český streetart se představil v Ulánbátaru

Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru společně s Alliance Française a Goethe Institutem uspořádali v rámci projektu EUNIC festival streetartového umění Nogoonbaatar, na kterém Českou republiku reprezentovali Jitka Kopejtková a David Strauzz. 

Festivalu předcházel online workshop pořádaný 7. března oběma českými umělci pro mongolské zájemce o streetartové umění a studenty. Dvacet mongolských umělců poté vytvořilo v oblasti Uuliin nuur více než třicet uměleckých děl a vznikla tak „galerie v ulicích“, inspirovaná streetartem českých umělců díky práci se strhanými plakáty, kolážemi, využitím odhozených plechovek a kartónů.

Festival financovaný EUNIC Global, na kterém participuje i Delegace EU v Mongolsku, Arts Council of Mongolia a Mongolská státní univerzita umění a kultury, má za cíl zvýšit povědomí o vlivu znečištění ovzduší na lidské zdraví v Ulánbátaru a umožnit vznik uměleckých děl ve veřejném prostoru ve spolupráci českých, francouzských, německých a mongolských umělců.

Velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský se zahájení festivalu zúčastnil: „streetart je vůči pandemii Covid-19 rezistentní, a proto jsem velmi rád, že i v podmínkách restrikcí je možné obyvatelům Ulánbátaru představit umělecká díla inspirovaná interakcí českých a mongolských umělců. Jistě zaujmou svou nápaditostí, barevností i využitými materiály a oživí veřejná prostranství. Festival navíc zahrnuje výsadbu nových stromů na severu města, soutěž pro studenty výtvarného umění a veřejnou diskusi o zateplování domů, tedy další aktivity související se životním prostředím. Těším se, že umělci díky festivalu i na dálku naváží cenné kontakty a brzy se budou moci setkat v Mongolsku osobně, aby pracovali na dalších společných projektech.“

Jitka Kopejtková je česká fotografka, která svou tvůrčí činnost zaměřuje na autentické zachycení strhaných plakátů na oficiálních i neoficiálních plakátovacích plochách v ulicích měst po celém světě. Jejich vytištění na plátno a vystavení v galerii je tak okamžitě povyšuje z nepotřebného artefaktu ulice na umělecké dílo. Svou prací se tak řadí do vlny tzv. new street artu. Souběžně se věnuje i klasické koláži.

Pro veřejnost pořádá kurzy koláží a přednášky na téma světového a českého street artu. Motiv strhaného plakátu přenáší i na průmyslový design. Vystavovala v České republice i v zahraničí (Paříž, Brusel, Budapešť, Záhřeb, Medzilaborce, Berlín, Petrohrad). Žije a pracuje v Praze.

David Strauzz pochází z Kanady, kam počátkem sedmdesátých let emigrovali jeho rodiče. Studoval Beal Art College v Ontariu a následně Ontario College of Art and Design University v Torontu. V roce 2012 se přestěhoval do USA, kde několikrát vystavoval, například v Bostonu nebo New Yorku. O tři roky později se usadil v Česku. V současné době tvoří a má ateliér v uměleckém centru Pragovka Art District, které se nachází v areálu bývalé tovární haly firmy Praga nedaleko metra Kolbenova. Spravuje Galerii MEGA ve vestibulu metra Karlovo náměstí v Praze, jež propaguje street art jako umění.

Dokumentární film o festivalu

Rozhovor s českými umělci o festivalu Nogoonbaatar (Jitka Kopejtková, David Strauzz)

Galerie


Nogoonbaatar Eco Art Festival, Uuliin Nuur