монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @TMF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu Alois Nebel

Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru uvedlo 4. prosince 2021 ve spolupráci s filmovým festivalem Altan Khalis v rámci projektu sobotních promítání v kinosále Citi Univerity v Ulánbátaru promítáním českého animovaného filmu „Alois Nebel“, který se v roce 2012 stal nejlepším evropským animovaným filmem. 

Film „Alois Nebel“ je debutem režiséra Tomáše Luňáka. Animované drama je adaptací stejnojmenného komiksového románu, který má tři díly.

Autory černobílé předlohy jsou spisovatel a scenárista Jaroslav Rudiš a zpěvák, textař a výtvarník Jaromír 99. K realizaci filmu byla poprvé v české kinematografii použita unikátní technologie rotoskoping, která je kombinací hraného a animovaného filmu.

Technologii rotoskopie si tvůrci vybrali proto, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav a předmětů. Výsledky obraz se maximálně shoduje s charakteristickou mimikou a gestikou herců. Tato technologie spočívá v tom, že se nejprve natočí dané scény s herci v reálném prostředí, a ty jsou poté po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. Poprvé byla použita v roce 1915 americkým filmařem Maxem Fleischerem.
Na Českých lvech za rok 2011 si snímek odnesl cenu za nejlepší hudbu, nejlepší zvuk, nejlepší výtvarné řešení a nejlepší plakát.

V prosinci 2012 dosáhl na Evropských filmových cenách vítězství v kategorii nejlepší animovaný film.

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.