монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

100 let od narození Zdeňka Milera

Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru uvedlo ve spolupráci s mongolskou veřejnoprávní televizí MNB u příležitosti 100. výročí narození českého režiséra a výtvarníka animovaných filmů Zdenka Milera tři díly oblíbeného dětského seriálu Krtek.

Zdeněk Miler, autor tohoto známého a dětmi velmi oblíbeného seriálu se narodil 21. února  1921 v Kladně. Svoji uměleckou činnost začal ve zlínských filmových ateliérech, odkud v roce 1945 odešel pracovat do barrandovského studia „Bratři v triku“, kde tvořil pod vedením Jiřího Trnky. Jeho prvním samostatným dílem se stal animovaný příběh „O milionáři, který ukradl slunce“, zpracovaný na námět pocházející z díla Jiřího Wolkera. Později používané logo barrandovského filmového studia, tři kudrnatí malí chlapci v námořnických tričkách, bylo také jeho dílem.

Zdeněk Miler nejvíce proslul animovaným seriálem „Krtek“, který postupně získal velikou oblibu. V současné době existuje 49 dílů seriálu “Krtek”, o které mají děti stále zájem. Zajímavostí je, že tento animovaný seriál není mluvený, s výjimkou 1. dílu s názvem  „Jak krtek ke kalhotkám přišel“. Krteček a jeho malí kamarádi pouze vydávají zvuky a citoslovce, což byly vlastně hlasové záznamy Milerových dvou malých dcer Kateřiny a Barbory. Svoji bohatou výtvarnou činnost rozšířil Zdeněk Miler také o ilustrace dětských knížek. Ilustroval mezi jiným i Petiškova “Pohádkového dědečka”.

V době před rokem 1989 byly seriály “Krtek” často vysílány v mongolské televizi a generace 60. až 80. let minulého století žijící jak v Mongolsku, tak i v České republice, si tento animovaný seriál dobře pamatují. U příležitosti 100. výročí narození Zdeňka Milera uvede Velvyslanectví České republiky v Mongolsku ve spolupráci s mongolskou veřejnoprávní televizí MNB postupně tři díly: Krtek a autíčko (z roku 1963), Krtek zahradníkem (1969) a Krtek a sněhulák (1997).