монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká geologická služba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští geologové získali významný grant ke spolupráci s mongolskými vědci

Centrum pro výzkum litosféry České geologické služby pod vedením prof. Karla Schulmanna a Ústav petrologie a strukturní geologie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pod vedením doc. Ondreje Lexy jsou řešiteli pětiletého grantu od Grantové agentury České republiky, který jim umožní pokračovat v úzké spolupráci s mongolskými vědci.

Projekt „Hlavní mechanismy periferálního kontinentálního růstu během superkontinentálního cyklu“ je financován částkou 47.000.000 Kč a je regionálně zaměřen na výzkumy na území Mongolska, severní oblasti Čínské Lidové Republiky a jihovýchodní části Ruské Federace. Mongolsko hraje v tomto projektu klíčovou roli a Mongolská akademie věd či Technická Univerzita v Ulánbátaru jsou s projektem svázány bilaterálními smlouvami, jež umožňují společné výzkumy, výměnu pracovníků, studium mongolských doktorandů v ČR a především prezentaci geologické excelence obou zemí v mezinárodním měřítku.

Na základě existujících výsledků lze očekávat, že společné výzkumy českých a mongolských badatelů budou mít rozhodující dopad na pochopení mechanismů růstu kontinentů během vývoje Země.

Čeští geologové podstatně přispěli ke zmapování geologických nalezišť v Mongolsku a v 60. letech se podíleli na objevení největšího ložiska mědi a molybdenu v Erdenetu. V letech 1999-2013 realizovala Česká republika v Mongolsku čtyři rozvojové projekty za bezmála 4 mil. USD, zaměřené na geologické mapování a zhodnocení ekonomického potenciálu vybraných území Mongolska, i na environmentální audit v Erdenetu. Mongolskému úřadu pro ropu a nerostné suroviny bylo předáno 87 map v měřítcích 1 : 50 000 a 1 : 100 000, které pokryly oblast o rozloze téměř 4000 km2.