монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: lsss.ff.cuni.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letní školy slovanských studií v roce 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky jako každoročně zveřejnilo nabídku tří stipendijních míst pro mongolské studenty na Letní školy slovanských studií nabízející výuku českého jazyka.

Kurzy probíhají v letních měsících (červenec až září), jejich délka se pohybuje od 3 do 4 týdnů v závislosti na obsahu kurzu určeném každou letní školou a jsou určeny pro zahraniční studenty, učitele, překladatele, tlumočníky a další odborníky působící v oblasti oboru česko-slovanských studií.

Vzhledem k jejich široké působnosti jsou však otevřeny všem ostatním, kteří se zajímají o český jazyk, literaturu, historii a kulturu. Letní školy nabízejí jazykové kurzy na různých úrovních odbornosti, semináře o české literatuře, kultuře a historii, volnočasové aktivity včetně divadelních, hudebních a tanečních vystoupení, výlety atd.

Studentům z Mongolska jsou tradičně k dispozici celkem 3 místa na těchto českých veřejných vysokých školách:

ÚJOP UK Poděbrady (1 místo)

ZČU Plzeň (1 místo)

FF JČU České Budějovice (1 místo)

Rozdělení míst probíhá na základě předešlé ustálené praxe vycházející z bilaterální smlouvy mezi Českou republikou a Mongolskem (Ujednání mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvem školství, kultury a vědy Mongolska o spolupráci v oblasti školství, vědy a mládeže).

Stipendium pokrývá náklady na výuku, stravu, ubytování a exkurze organizované pořadatelskou školou. Stipendium nepokrývá náklady na mezinárodní přepravu, pojištění a poplatky spojené s vyřízením víza.

Konečný výběr kandidátů provádí Ministerstvo školství a vědy Mongolska.

Konkrétní informace o jednotlivých Letních školách slovanských studií jsou k dispozici na webové stránce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Na této webové stránce taktéž naleznete jednotný formulář přihlášky pro uchazeče o stipendium v roce 2022.

Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru musí obdržet všechny vyplněné přihlášky a jejich doprovodné dokumenty pouze prostřednictvím Ministerstva školství a vědy Mongolska nejpozději do 15. března 2022. Vyplněná žádost musí být v angličtině, nebo v češtině.

Případní zájemci o účast na letní škole slovanských studií z řad Samoplátců si veškeré náležitosti vyjednávají s pořadatelskými institucemi přímo osobně (viz. kontakty na webu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR), bez zprostředkování mongolským ministerstvem. Svoji přihlášku postupují samoplátci přímo škole dle svého výběru.