česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR opět získala post místopředsedy v ECOSOC - třetí nejvýznamnější instituci OSN

Česká republika zaujme prostřednictvím své velvyslankyně u Organizace spojených národů v období od července 2016 do července 2017 místopředsednickou roli v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC). V hlasování, které se uskutečnilo 28. července 2016 v New Yorku, o tom rozhodli její členové.

„Jsem rád, že česká diplomacie získala tento post v Hospodářské a sociální radě OSN, třetím nejdůležitějším orgánem Spojených národů. Česká vláda, stejně jako já osobně, klade od prvopočátku důraz na aktivní a efektivní zahraniční politiku. Naše členství v ECOSOCU a potvrzené místopředsednictví je toho důkazem. Těší mě to o to více, že se tak stává v době, kdy ECOSOC sehraje důležitou roli při naplňování Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj,“ uvedl v této souvislosti ministr zahraniční věcí Lubomír Zaorálek.

ECOSOC byl na základě Charty OSN zřízen jako hlavní orgán pro koordinaci hospodářské a sociální činnosti OSN a přidružených odborných organizací a institucí. ECOSOC má 54 členů, kteří jsou ve funkci tři roky.

ČR byla do Hospodářské a sociální rady poprvé zvolena pro období 1996–1998. Již v prvním roce svého členství se stala jednou ze čtyř místopředsednických zemí rady, o rok později jí předsedala. Členem Hospodářské a sociální rady byla ČR dále v období 1999–2001 a 2006–2008.