česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Mission
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Generální tajemník OSN vydal zprávu o odpovědi na socioekonomické dopady nemoci COVID-19

Dne 31. března 2020 zveřejnil generální tajemník OSN António Guterres zprávu o odpovědi OSN na socioekonomické dopady nemoci COVID-19 pod názvem „Společná odpovědnost, celosvětová solidarita“. Součástí této odpovědi je také vznik nového fondu pod názvem „UN COVID-19 Response and Recovery Fund“.

OSN ve zprávě apeluje na to, aby byla odpověď na dopady výskytu koronaviru na celosvětové úrovni koordinovaná. V tomto kontextu doporučilo jednat rozhodně a zavést včasná opatření k zamezení šíření nákazy, posílit odolnost zdravotnických systémů, poskytnout okamžitou pomoc rozvojovým zemím s méně vyspělými zdravotnickými systémy, odstranit překážky a umožnit přístup k výsledkům vědeckých výzkumů a zajištění očkovacích látek, podpořit inovace a poskytování finanční pomoci. OSN předpokládá vážný dopad nemoci COVID-19 na celosvětovou ekonomiku, jakož i veškeré úsilí spojené s dosahováním cílů udržitelného rozvoje. Vyzývá k tomu, aby nápravná opatření přijímaná na národní úrovni nebyla v rozporu s opatřeními přijímanými na celosvětové a regionální úrovni.

Nový fond generálního tajemníka OSN byl iniciován Norskem. Jedná se tzv. multi-partner trust fund na podporu středně a nízko příjmových programových zemí v rámci řešení dopadů COVID-19. Fond počítá s mobilizací 2 mld. USD. Přispět do něho mohou různí donoři. Fond doplňuje další finanční nástroje WHO a OCHA. Jeho smyslem je v krátkém časovém horizontu poskytnout potřebnou pomoc rozvojovým zemím při řešení jejich naléhavých potřeb.

přílohy

Secretary-General Report on COVID-19 2 MB PDF (Acrobat dokument) 5.4.2020

COVID-19 Response and Recovery Fund 344 KB PDF (Acrobat dokument) 5.4.2020