česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na Radě bezpečnosti OSN k 75 letům od konce 2. světové války v Evropě

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vystoupil dne 8. května 2020 na neformálním zasedání Rady bezpečnosti (RB) OSN k 75 letům od konce 2. světové války na evropské půdě, které se uskutečnilo formou videokonference pod vedením ministra zahraničních věcí Estonska, které v měsíci květnu RB OSN předsedá.

Úvodními řečníky byli vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell, náměstkyně generálního tajemníka OSN pro politické otázky a budování míru Rosemary DiCarlo a profesor historie z Yale University Timothy Snyder. Po jejich vystoupeních přednesli své projevy zástupci členských států RB OSN, následovaní více než čtyřmi desítkami ministrů zahraničních věcí a poté i stálými představiteli dalších států při OSN. Cílem zasedání ale nebylo pouze připomenout si 75. výročí konce této tragické události světových dějin, ale zamyslet se i nad ponaučením z ní pro předcházení budoucím válečným konfliktům a související rolí RB OSN.

„8. květen 1945 znamenal pro střední Evropu konec války a utrpení. Nepřinesl bohužel ale očekávanou demokracii, úctu k lidským právům a právní stát, po nichž lidé oprávněně toužili. Proto vidíme toto výročí v souvislosti s dalšími důležitými událostmi, které jsme oslavili minulý rok: Sametová revoluce 1989, 20 let našeho členství v NATO a 15 let od vstupu do EU.“ uvedl ve svém projevu ministr Petříček. S využitím citátu bývalého prezidenta Havla ministr Petříček připomenul, jak snadno se démoni minulosti mohou probudit, jak i v dnešní době dochází k narušování územní celistvosti svrchovaných států ze stran jejich sousedů. Zdůraznil, že dnes bohužel nerespektování mezinárodního práva není výjimkou, stejně jako vědomé selhání států nést odpovědnost za ochranu práv svých občanů.

Ministr vyzdvihl, že poučeni z obřích lidských a hospodářských škod 2. světové války a zrůdnosti holokaustu se musíme soustředit na prevenci konfliktů. V tomto směru ČR podporuje reformní úsilí generálního tajemníka OSN, jehož důležitou součástí je důraz na prevenci, mediaci a budování odolných společností.