česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV s NÚKIB, CyberPeace Institute a Microsoft představily doporučení k ochraně zdravotnických zařízení před kybernetickými útoky

Ve čtvrtek 28. července se na půdě OSN v New Yorku uskutečnil na okraj třetího substantivního zasedání Otevřené skupiny OSN o stabilizaci kybernetického prostoru (OEWG) seminář s názvem „Protecting the Healthcare Sector from Cyber Harm“. Česko na něm představilo výsledek společného projektu Ministerstva zahraničních věcí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), neziskové organizace CyberPeace Institute a společnosti Microsoft ve formě kompendia, které vychází ze série šesti workshopů tematicky zaměřených na různé aspekty ochrany nemocnic před kybernetickými útoky. Jde o konkrétní doporučení, jak zdravotní sektor před kybernetickými útoky lépe ochránit. Tento mezinárodní projekt je konkrétním příkladem dobré praxe spolupráce mezi vládním a nevládním sektorem v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Zdravotnický sektor se v poslední době stal častým cílem škodlivých kybernetických aktivit. Zranitelnost tohoto sektoru se projevila zejména v době pandemie, kdy kybernetičtí útočníci cílili na data přehlcených nemocnic během nouzových stavů. Ukázalo se, že je nutné spolupracovat s mezinárodními partnery z různých sektorů pro posílení kybernetické bezpečnosti, aby bylo poskytování adekvátní zdravotní péče zajištěno pro všechny a také ve chvíli, kdy to potřebují.

Protože kybernetické útoky ve zdravotnickém sektoru jsou ve své podstatě útoky proti lidem a jejich právům, považuje MZV publikaci kompendia za důležitý příspěvek do diskuze o zodpovědném chování států v kybernetickém prostoru. Daný projekt zároveň potvrzuje aktivní roli, kterou Česko dlouhodobě zastává v mezinárodně-politických jednáních o kybernetické bezpečnosti.

přílohy

Compendium of Multistakeholder Perspectives - Protecting... 10 MB PDF (Acrobat dokument) 28.7.2022