česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Adobe Stock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pandemie koronaviru

Pandemie koronaviru představuje jednu z nejaktuálnějších výzev OSN. Informace, jak největší světová organizace napomáhá v boji proti koronaviru, jsou průběžně aktualizovány na stránkách OSN.

Virus se rychle šíří i do nejohroženějších oblastí, které se bez podpory světového společenství neobejdou. OSN v této souvislosti vyhlásila Globální humanitární plán v boji proti koronaviru (Global Humanitarian Response Plan for COVID-19).

Generální tajemník OSN A. Guterres rovněž vyzval k okamžitému globálnímu příměří. Nyní máme společného nepřítele, kterým je koronavirus. 

Zásadní pro boj s koronavirem zůstává i spolupráce OSN a nejrozvinutějších zemí světa. GT OSN apeloval, aby se tyto země spojily a přišly s rychlou koordinovanou reakcí na globální krizi. Za tímto účelem prezentoval tříbodový Akční plán sestávající z řešení stávajících potíží zdravotnických systémů,  otázek souvisejících se sociálními a ekonomickými dopady krize a  společném řešení pokrizové fáze. Ve stávající bezprecedentní situaci běžná pravidla neplatí a síla reakce musí odpovídat závažnosti krize.

Aby OSN mohla plnit své základní poslání, přijala a postupně přijímá řadu přechodných opatření s cílem zajistit běžný chod organizace. Postupně jsou řešeny technické i právní otázky, které umožňují hlavním orgánům OSN virtuální způsob jednání. Činnost centrály v New Yorku, ale i dalších sídel Spojených národů, tak zůstává nepřerušena. Jsou přijímána rozhodnutí i pro výkon aktivit OSN v krizových oblastech, ať již jde o humanitární pomoc či o výkon misí OSN.

Zvláštní opatření přijímají i stálé mise členských států OSN. V současné mimořádné situaci tak učinila i Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku tak, aby byla zajištěna její plná funkčnost a reprezentace ČR.