česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projev ministra zahraničních věcí Jana Lipavského na Radě bezpečnosti OSN

22. září 2022, New York

Děkuji paní předsedkyně,

pane Generální tajemníku, Excelence,

rád bych poděkoval francouzskému předsednictví za možnost zúčastnit se tohoto důležitého zasedání.

Česká republika v současnosti předsedá Radě Evropské unie. EU je hlavním prosazovatelem hodnot a zásad Charty OSN.

Česko přijalo přes 400 tisíc ukrajinských uprchlíků, což je nejvyšší počet v poměru na obyvatele.

Tuto ohromnou vlnu nejzranitelnějšího obyvatelstva vyhnala do zahraničí koloniální, nevyprovokovaná a nezákonná válečná agrese Ruska vůči Ukrajině.

Ruská agrese je pravděpodobně tou nejnebezpečnější výzvou pro světový mír za poslední desetiletí. Dnes je to Ukrajina, zítra to může být jiná země.

V srpnu 1968 to bylo Československo, které napadla vojska vedená Moskvou. Potlačení takzvaného Pražského jara, násilný zásah do poklidného života jiného státu udělal z mé země okupovanou kolonii.

Dozvídáme se o tom, že v některých částech Ukrajiny se narychlo připravují zinscenovaná referenda. Rusko nemůže oklamat mezinárodní společenství a znovu ukrást území jiného státu.

Je třeba nadobro odmítnout agresivní koloniální politiku Ruska a jeho imperiální choutky. Ukrajina toto otroctví odmítla a statečně bojuje za multilaterální svět, kde mír ochraňují pravidla.

Jsme otřeseni zvěrstvy, která ruské jednotky spáchaly v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a jinde. A jsme nesmírně znepokojeni zprávami o takzvaných „filtračních táborech“, které Rusko provozuje na Ukrajině.

Do Ruska byly deportovány statisíce ukrajinských občanů včetně dětí. Existují svědectví o sexuálních a genderově motivovaných zločinech, používaných jako  nástroj boje.

To vše se musí prošetřit a pachatelé musí být hnáni k zodpovědnosti. Velmi si ceníme toho, že Generální tajemník zahájil vyšetřovací misi OSN k událostem v Olenivce.

Více než 40 států včetně Česka se v souvislosti s děním na Ukrajině obrátilo na Mezinárodní trestní soud, který zahájil vyšetřování situace na Ukrajině již v březnu.

Jednoznačně podporujeme Mezinárodní trestní soud, mimo jiné tím, že jsme vyslali veřejného žalobce a věnovali dobrovolné příspěvky.

A vyzýváme ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat zločin agrese spáchaný Ruskem.

České orgány činné v trestním řízení zahájily vyšetřování některých trestných činů na základě zásady univerzální jurisdikce.

Členové Rady bezpečnosti nesou globální odpovědnost za mír a dodržování mezinárodního práva. Právě to od vás očekáváme, když vás volíme.

Prosím jednejte!

Potřebujeme mír na Ukrajině. Potřebujeme znovu nastolit dodržování Charty OSN a mezinárodního práva. Potřebujeme zajistit spravedlnost pro oběti a skoncovat s beztrestností pachatelů.

Děkuji vám.