česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci na podporu územní celistvosti Ukrajiny

(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2015.)

Dne 27. března 2014 přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci A/RES/68/262, kterou potvrdilo územní celistvost Ukrajiny a prohlásilo referendum konané na Krymu dne 16. 3. t.r. za neplatné.

Rezoluci v hlasování podpořilo 100 zemí, 11 zemí hlasovalo proti a 58 se hlasování zdrželo. Rezoluci k hlasování spolupředkládalo 47 zemí, včetně České republiky a všech dalších členských států EU.

Přijatá rezoluce vyzývá všechny státy, mezinárodní organizace a odborné agencie, aby neuznaly jakoukoliv změnu statusu Krymu a města Sevastopolu na základě referenda z 16. 3. t.r. a aby se zdržely jakýchkoliv aktivit, které by mohly být vykládány jako uznání změny statusu.

Přijatá rezoluce také připomíná povinnost dodržování Charty OSN co se týká jednoty a územní celistvosti členských států OSN. Dále připomíná Budapešťské memorandum z roku 1994, kterým byly Ukrajině dány bezpečnostní záruky v souvislosti s jejím připojením se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

V neposlední řadě přijatá rezoluce vyzývá všechny strany, aby okamžitě usilovaly o mírové řešení situace na Ukrajině prostřednictvím přímého politického dialogu a zdržely se jednostranných kroků a verbálních provokací, které by mohly zvýšit napětí.

Přijetí rezoluce A/RES/68/262 Valným shromážděním OSN proběhlo v návaznosti na vetování podobné rezoluce Rady bezpečnosti Ruskou federací dne 15. března 2014.

hlasování o Krymu ve VS 27 3 2014

Foto: Archiv OSN - sčítání hlasů

úřad ukr min zahr ve VS 27 3 2014

Foto: Archiv OSN - projev úřadujícího ministra zahraničí Ukrajiny