česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OSN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Chatardová na Radě bezpečnosti OSN ke kybernetické bezpečnosti

Dne 22. 5. 2020 uspořádalo Estonsko, které v měsíci květnu předsedá Radě bezpečnosti OSN (RB), otevřené virtuální zasedání k tématu kybernetické bezpečnosti. Mezi řečníky vystoupila i velvyslankyně Marie Chatardová, jež v projevu jménem ČR podtrhla význam, který ČR dané problematice přikládá.

Úvodní slovo na zasedání RB přednesl předseda vlády Estonska, Jüri Ratas. Po něm vystoupili Izumi Nakamitsu, zástupkyně generálního tajemníka OSN a vysoká představitelka pro otázky odzbrojení, James Lewis, viceprezident a ředitel programu pro technologickou politiku Centra pro strategická a mezinárodní studia a David Koh, generální ředitel Singapurské agentury pro kybernetickou bezpečnost. Následovaly projevy představitelů více než pěti desítek členských i nečlenských států RB OSN.

Velvyslankyně ČR při OSN Marie Chatardová v národním projevu za Českou republiku zdůraznila, že digitální věk přináší mnoho příležitostí, ale také nové závislosti, rizika a hrozby. Škodlivé aktivity v kybernetickém prostoru představují rostoucí hrozbu, podkopávají důvěru a ohrožují společné úsilí o udržení mezinárodního míru a bezpečnosti. Česká republika prioritně zaměřuje svoje úsilí na uplatňování principů mezinárodního práva, zakomponování budování kapacit do rozvojové agendy, zajištění bezpečnosti stávajících dodavatelských řetězců a zahrnutí zdravotnických zařízení do mezinárodně uznávané globální kritické infrastruktury. V této souvislosti odsuzuje kybernetické útoky proti zdravotnickým zařízením a vyzývá mezinárodní společenství k podniknutí konkrétních kroků k ochraně celosvětového zdravotnického sektoru před škodlivými kybernetickými aktivitami.

Rada bezpečnosti OSN ke kybernetické bezpečnosti

Rada bezpečnosti OSN ke kybernetické bezpečnosti