česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Chatardová vystoupila na Setkání na vysoké úrovni k desátému výročí přijetí Mezinárodní úmluvy na ochranu všech osob před nuceným zmizením

Stálá představitelka České republiky, velvyslankyně Marie Chatardová, vystoupila dne 17. února 2017 na Setkání na vysoké úrovni k desátému výročí přijetí Mezinárodní úmluvy na ochranu všech osob před nuceným zmizením. Česká republika Úmluvu ratifikovala 8. února 2017 a tato pak vstoupí v platnost k 10. březnu 2017.

Velvyslankyně M. Chatardová hovořila dne 17. února 2017 na Setkání na vysoké úrovni svolaném prezidentem Valného Shromáždění OSN k desátému výročí přijetí Mezinárodní úmluvy na ochranu všech osob před nuceným zmizením. Toto setkání mělo pro Českou republiku zvláštní význam, neboť Úmluva byla 8.února 2017 ratifikována Parlamentem ČR a vstoupí v platnost k 10.březnu 2017. Velvyslankyně Chatardová vyzdvihla důležitost Úmluvy a mimo jiné uvedla, že „...Česká republika nebyla historicky postižena tímto fenoménem na jakékoliv systemické úrovni, i přes tuto skutečnost je Úmluva však velice relevantním dokumentem i pro naši společnost“.

K prosinci 2016 je stranami Úmluvy celkem 54 států a další neustále přibývají. Úmluva, jenž je modelována podle Konvence OSN proti mučení, má za úkol chránit osoby před nuceným zmizením a ustanovuje mezinárodní mechanismus na zadržení a potrestání viníků těchto zločinů skrze mezinárodní spolupráci. Nucené zmizení je podle Římského statutu Mezinárodního trestního soudu kvalifikováno jako zločin proti lidskosti a nastává v okamžiku, kdy dojde k tajnému zadržení a uvěznění osoby státem nebo politickou organizací za účelem postavení oběti mimo ochranu zákona.