česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Coimbra Group
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Chatardová vystoupila na výroční konferenci Coimbra Group

S projevem týkajícím se dosažení Cíle udržitelného rozvoje 4, tzn. zajištění rovného přístupu k inkluzivnímu a kvalitnímu vzdělání a podpoře celoživotního vzdělávání pro všechny, a dopadům pandemie covid-19 na oblast vzdělávání vystoupila stálá představitelka ČR při OSN Marie Chatardová na výroční konferenci Coimbra Group (asociace významných nejstarších evropských univerzit), kterou ve dnech 15. – 18. června 2021 hostila Univerzita Karlova v Praze. Jejím tématem bylo Sustainable Universities in the 21st Century (udržitelný rozvoj na univerzitách v 21. století).

Konference se věnovala vzdělávání, výzkumu, inovacím a roli univerzit ve společnosti, formulovaným v Cílech udržitelného rozvoje OSN. Hovořilo se o postavení a působení univerzit v prostředí tzv. víceúrovňové správy a o teoretickém rámci víceúrovňové správy (mezinárodní, evropská, národní a místní úroveň) aplikovaném na poli vzdělávání a výzkumu. Tématem byla též role a vzájemná interakce OSN, Evropské komise a dalších evropských institucí včetně Evropského parlamentu, univerzitních asociací (včetně Coimbra Group) či Evropských univerzitních aliancí, studentských organizací a univerzit samotných.

Na konferenci vystoupili mj. Mariya Gabriel, evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, Amina J. Mohammed, první náměstkyně generálního tajemníka OSN, či profesor Gary Marks, americký politolog a autor konceptu víceúrovňové správy.