česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kane na konferenci Pražská agenda 2014

Ve dnech 4.-5. prosince 2014 se v reprezentativních prostorách Černínského paláce uskuteční konference k tématu „Pražská agenda“.

 

Jde o čtvrtý ročník této konference, která byla zorganizována v návaznosti na pražské události z let 2009 a 2010:

1.              Projev prezidenta USA Baracka Obamy o jeho vizi světa bez jaderných zbraní (duben 2009);

2.             Podpis nové dohody mezi USA a Ruskem o snižování počtu strategických jaderných zbraní (duben 2010).

Konferenci organizuje Ministerstvo zahraničních věcí společně s Ústavem mezinárodních vztahů, Fakultou sociálních věd University Karlovy a Metropolitní universitou Praha.

Z konferencí předchozích let vyplynulo, že realizace vize světa bez jaderných zbraní, představené prezidentem Obamou v Praze v dubnu 2009, je dlouhodobý proces, neboť rozdíly v postojích hlavních aktérů přetrvávají. Ani rok 2014 nepředstavuje v tomto ohledu průlom. Zvláště anexe části ukrajinského území Ruskem v rozporu s Budapešťským memorandem z r. 1994 (v němž se jaderné velmoci včetně Ruska zavázaly hájit mj. územní svrchovanost Ukrajiny výměnou za její vzdání se jaderného arsenálu rozmístěného na ukrajinském území z dob SSSR); nedostatek pokroku při přípravách Konference o vzniku zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě původně plánované na r. 2012; diametrálně odlišné názory zemí na pořádání konferencí k humanitárním důsledkům použití jaderných zbraní; jakož i roky trvající zablokování Konference o odzbrojení a Komise pro odzbrojení či málo optimistické vyhlídky na vstup v platnost Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) jsou faktory, které ve své komplexnosti brání rozvoji vize prezidenta Obamy. Tyto negativní tendence jsou pouze částečně kompenzovány některými odzbrojovacími úspěchy poslední doby (přijetí Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT) v loňském roce, letošní dokončení odvozu chemických zbraní ze Sýrie a pokračující snaha P5+1 dojednat dlouhodobou komplexní dohodu o íránském jaderném programu).

Hlavní aktuální událostí v oblasti odzbrojení a nešíření bude Hodnotící konference Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (HK NPT) na přelomu dubna a května příštího roku.

Konference Pražská agenda 2014 se tak bude věnovat úvahám, jak myšlenky globálního odzbrojení revitalizovat, čím naplnit Hodnotící konferenci NPT v roce 2015 a jak přistoupit k některým regionálním aspektům jaderného odzbrojení.

Na uvedená témata budou diskutovat jak odborníci z vládního, tak z akademického sektoru. Významnými hosty konference z vládních a mezivládních struktur budou americká náměstkyně ministra zahraničních věcí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Rose Gottemoeller, vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kane, výkonný tajemník Přípravného výboru CTBTO Lassina Zerbo, či hlavní poradce a speciální vyslanec Evropské služby vnější akce pro nešíření a odzbrojení Jacek Bylica.

Jejich účast potvrzuje významnou roli, kterou Praha představuje na mapě jednání o odzbrojení.

 

A Kane na konf Pražská agenda 2014
A. Kane