česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupce GT OSN pro lidská práva Ivan Šimonović na konferenci v Praze o lidských právech

Dne 5.12.2014 vystoupil zástupce GT OSN pro lidská práva Ivan Šimonović  na konferenci „Zahraniční politika lidských práv pro 21. století“, kterou pořádálo ministerstvo zahraničních věcí v Praze. Konferenci zahájil ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek.

 

Ochrana lidských práv patří k nejvýznamnějším výdobytkům lidstva. Přesto je otázka jejich zahraničně politické podpory spojena s řadou dilemat. V rámci diskursu o nich jsou kladeny otázky na to, co všechno lidská práva dnes zahrnují, jak moc jsou univerzální či jak nejefektivněji přispívat k jejich posilování. V druhé polovině dvacátého století se zahraniční politika lidských práv uskutečňovala ve studené válce mezi Západem a Východem, vedle jejích nesporných humanitárních cílů hrály důležitou roli také cíle strategické směřující k oslabování protivníka. Je na místě položit si otázku, nač z této zkušenosti můžeme navázat i dnes a co je naopak třeba přehodnotit.

Cílem této jednodenní konference je společná diskuze politiků, akademiků a zástupců občanské společnosti o nových trendech a výzvách spojených s politikou šíření lidských práv v zahraničí. Debata se zaměří na vymezení lidských práv v dnešním světě, nejefektivnější nástroje ke zvyšování jejich ochrany a cesty, jak docílit sblížení odlišných pohledů na tyto otázky. Další z důležitých bodů bude tvořit lidskoprávní dialog mezi Evropou a Spojenými státy a česká historická zkušenost a zahraniční politika lidských práv.

 

 

Projev ministra zahraničí ČR  Lubomíra Zaorálka

 

přílohy

Projev ministra Lubomíra Zaorálka 15 MB MP3 (zvukový záznam) 18.12.2014