česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi Českem, Vatikánem a San Marinem

Aktuální podmínky cestování mezi Českem a Vatikánem a mezi Českem a San Marinem

Při všech cestách do zahraničí je nutno se předem informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních cílové země. Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). Nelze vyloučit, že jednotliví přepravci budou před zahájením cesty od cestujících vyžadovat předchozí elektronickou registraci a také negativní test na Covid-19. Před případnou cestou se doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Od 9. 7. 2021 dochází ke změně pravidel návratu do ČR. 
Všechny osoby vracející se ze zahraničí do ČR, s výjimkou dětí mladších 6 let, mají povinnost vyplnit příjezdový formulář.
Osoby s ukončeným očkováním, osoby s prodělaným onemocněním COVID-19 a děti do dovršení věku 6 let nemusí absolvovat testy ani samoizolaci.
Všechny ostatní osoby mají povinnost absolvovat testy na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2 a případně absolvovat samoizolaci.

Od 31. července 2021 platí pro návrat českých občanů pravidla stanovená v novém ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví.

Výklad pro všechny kategorie rizikových zemí je k dispozici v článku Rozcestník.

Více informací o podmínkách cestování a vstupu na území ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

Vatikán -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Městského státu Vatikán se řídí zákonem č. CXXXI ze dne 22.2.2011 (Zákon o občanství, pobytu a vstupu). Vstup na jeho území (kromě zmíněného zákona) je podmíněn možností vstupu do Itálie, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Opatření: Od 3.5.2021 jsou znovu otevřena Vatikánská muzea a Vatikánské zahrady. Vstup do baziliky sv. Petra a ostatních papežských bazilik je možný s rouškou a s povinným dodržováním bezpečnostních vzdáleností. Před vstupem do baziliky sv. Petra je nutné absolvovat měření tělesné teploty a během liturgických obřadů je limitován počet věřících. 

Odkazy na úřady: oficiální web Městského státu Vatikán

Informace ohledně možnosti testování na COVID - 19, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

 

Republika San Marino -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Republiky San Marino je kromě sanmarinského zákona č.118 o vstupu a pobytu cizinců podmíněn možností vstupu do Itálie,  viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Jak uvádí platný dekret vlády RSM mají všechny osoby, které na území RSM přicestují ze zahraničí, povinnost podrobit se před vstupem na sanmarinské území antigennímu nebo PCR testu, který nesmí být starší 48 hodin (výjimku z testu mají děti mladší 10 let) nebo se prokázat potvrzením o očkování vakcínou proti COVID - 19. Další možností je předložit doklad o testu na přítomnost protilátek s datem provedení testu po 1. 4. 2021 v návaznosti na uzdravení, ke kterému došlo v období předcházejících 6 měsíců nebo předložením lékařského potvrzení o uzdravení v průběhu předcházejících 6 měsíců. Výjimku mají osoby přijíždějící z Itálie nebo Vatikánu, pokud v uplynulých 14 dnech nepobývaly v jiném cizím státě.

Opatření: Nošení roušek je povinné ve veřejných dopravních prostředcích a v uzavřených prostorách přístupných pro veřejnost. Toto opatření se nevztahuje na rodiny, nezletilé do 6 let, osoby s handicapem, který neumožňuje nošení roušky (včetně osob o ně pečujících) a naočkované osoby.

Odkazy na úřady: Ministerstvo zahraničních věcí RSM

Ohledně tranzitu přes území Itálie sanmarinské úřady doporučují konzultovat web MZV IT: http://www.viaggiaresicuri.it/

Informace ohledně možnosti testování na COVID - 19 v RSM poskytuje Ústřední orgán pro veřejnou zdravotní a sociální péči.