česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi Českem, Vatikánem a San Marinem

Aktuální podmínky cestování mezi Českem a Vatikánem a mezi Českem a San Marinem

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Více informací o podmínkách cestování a vstupu na území ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

 

Vatikán -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Městského státu Vatikán se řídí zákonem č. CXXXI ze dne 22.2.2011 (Zákon o občanství, pobytu a vstupu). Vstup na jeho území (kromě zmíněného zákona) je podmíněn možností vstupu do Itálie, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Opatření: Od 15.3.2021 jsou uzavřena Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady a muzeum papežského sídla v Castel Gandolfu. Vstup do baziliky sv. Petra a ostatních papežských bazilik je možný s rouškou a s povinným dodržováním bezpečnostních vzdáleností. Před vstupem do baziliky sv. Petra je nutné absolvovat měření tělesné teploty a během liturgických obřadů je limitován počet věřících. 

Odkazy na úřady: oficiální web Městského státu Vatikán

Informace ohledně možnosti testování na COVID - 19, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

 

Republika San Marino -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Republiky San Marino je kromě sanmarinského zákona č.118 o vstupu a pobytu cizinců podmíněn možností vstupu do Itálie,  viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Dle platného dekretu vlády RSM mají všechny osoby, které na území RSM přicestují ze zahraničí, povinnost podrobit se před vstupem na sanmarinské území PCR testu, který nesmí být starší 48 hodin nebo se prokázat potvrzením o očkování vakcínou proti COVID - 19. Toto potvrzení musí být zasláno Ústřednímu orgánu pro veřejnou zdravotní a sociální péči na e-mail: laboratorio.analisi@iss.sm za účelem prověření konformity se sanitárním protokolem platným v RSM. Výjimku mají osoby přijíždějící z Itálie nebo Vatikánu, pokud v uplynulých 14 dnech nepobývaly v jiném cizím státě.

Opatření: V současné době platí na sanmarinském území zákaz vycházení od 22,00 do 5,00. Nošení roušek je povinné ve veřejných dopravních prostředcích a v uzavřených prostorách přístupných pro veřejnost. Povinnost nošení roušek platí i ve venkovních prostorách. Toto opatření se nevztahuje na rodiny, nezletilé do 6 let a osoby s handicapem, který neumožňuje nošení roušky (včetně osob o ně pečujících). Ve veřejných prostorách je i nadále monitorována teplota nad 37,5 °C.

Odkazy na úřady: Ministerstvo zahraničních věcí RSM

Ohledně tranzitu přes území Itálie sanmarinské úřady doporučují konzultovat web MZV IT: http://www.viaggiaresicuri.it/

Informace ohledně možnosti testování na COVID - 19 v RSM poskytuje Ústřední orgán pro veřejnou zdravotní a sociální péči.