česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi ČR, Vatikánem a Republikou San Marino

Aktuální podmínky cestování mezi Českou republikou a Vatikánem a mezi Českou republikou a Republikou San Marino

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru upravuje ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ( od 5.10.2020) a pravidelně aktualizované sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR, tzv. Semafor.

Více informací o podmínkách vstupu na území ČR naleznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR.

Do ČR je možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech.

Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel. To se týká především osob, které doposud mohly neomezeně přicestovat z tzv. zelených zemí. Uvedené se nyní mění a platí možnost přicestování jen v nezbytně nutných případech ze všech zemí. Omezení zahrnují například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely) nebo pobyt na veřejnosti pouze ve dvou osobách. 

Toto rozhodnutí nijak nově neomezuje cestování pendlerů.

Osobám, které do ČR z nezbytně nutných případů přicestují, připomínáme povinnost důsledně dodržet karanténní opatření, spočívající ve vyplnění Příjezdového formuláře před cestou a absolvování testu na covid-19 po příjezdu do ČR.

Omezení volného pohybu osob v ČR platí do 3. listopadu s možností prodloužení.

 

Vatikán -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Městského státu Vatikán se řídí zákonem č. CXXXI ze dne 22.2.2011 (Zákon o občanství, pobytu a vstupu). Vstup na jeho území (kromě zmíněného zákona) je podmíněn možností vstupu do Itálie, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Opatření: Pro vstup do Vatikánských muzeí a letního papežského sídla Castel Gandolfo je nutná předchozí on-line rezervace a dodržování stanovených sanitárních předpisů (povinné roušky). Vstup do baziliky sv. Petra a ostatních papežských bazilik je možný s rouškou a s povinným dodržováním bezpečnostních vzdáleností. Před vstupem do baziliky sv. Petra je nutné absolvovat měření tělesné teploty a během liturgických slavností je limitován počet věřících.

Odkazy na úřady: oficiální web Městského státu Vatikán

 

Republika San Marino -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Republiky San Marino je kromě sanmarinského zákona č.118 o vstupu a pobytu cizinců podmíněn možností vstupu do Itálie, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

S platností od 13.10.2020 mají všechny osoby, které na území RSM přicestují z ČR, povinnost nahlásit vstup na sanmarinské území na e-mail: viaggiareinformati@esteri.it nebo kontaktovat Operativní centrálu Interforze na tel.: +378 (0549) 888888 a podrobit se testům na COVID - 19 (v mezidobí je nutné setrvat v karanténě). V emailu je nutné uvést osobní údaje, telefonický kontakt, stát, ze kterého osoba přicestovala a časové údaje cesty. Veškeré náklady v souvislosti s provedením testu na COVID - 19 a případný pobyt v izolaci hradí dotčená osoba. Výjimku mají osoby, které před vstupem do RSM absolvovaly karanténu na italském území nebo mají potvrzení o absolvovaném testu na COVID - 19 v souladu s platnými sanitárními předpisy v RSM.

Opatření: Od 1. července 2020 byl v RSM oficiálně ukončen nouzový stav. Nadále však platí zákaz shromažďování většího počtu osob a kontaktních sportů. Nošení roušek je povinné ve veřejných dopravních prostředcích a v uzavřených prostorách přístupných pro veřejnost. Povinnost nošení roušek platí i ve venkovních prostorách a to v případě, kdy není možné dodržet alespoň metrový odstup mezi jednotlivými osobami. Toto opatření se nevztahuje na rodiny, nezletilé do 6 let a osoby s handicapem, který neumožňuje nošení roušky (včetně osob o ně pečujících). Ve veřejných prostorách je i nadále monitorována teplota nad 37,5 °C.

Odkazy na úřady: Ministerstvo zahraničních věcí RSM

Ohledně tranzitu přes území Itálie sanmarinské úřady doporučují konzultovat web MZV IT: http://www.viaggiaresicuri.it/