česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi ČR, Vatikánem a Republikou San Marino

Aktuální podmínky cestování mezi Českou republikou a Vatikánem a mezi Českou republikou a Republikou San Marino

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru upravuje ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a pravidelně aktualizované sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR, tzv. Semafor.

Více informací o podmínkách vstupu na území ČR naleznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR.

V důsledku kritické epidemiologické situace platí v ČR od 18. prosince 2020 krizové opatření, kterým se omezuje volný pohyb osob na území celé ČR.

Do ČR je možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech. Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel. Omezení dále zahrnují například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely), pobyt na veřejně přístupných místech, noční vycházení apod.

Osobám, které do ČR z nezbytně nutných případů přicestují z jiných zemí než zemí s nízkým rizikem nákazy covid - 19 připomínáme povinnost důsledně dodržet karanténní opatření, spočívající ve vyplnění Příjezdového formuláře před cestou a absolvování testu na covid-19 po příjezdu do ČR (popř. těsně před příjezdem, pokud jde o test ze zemí EU).

 

Vatikán -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Městského státu Vatikán se řídí zákonem č. CXXXI ze dne 22.2.2011 (Zákon o občanství, pobytu a vstupu). Vstup na jeho území (kromě zmíněného zákona) je podmíněn možností vstupu do Itálie, viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Opatření: Do 31.01.2021 jsou z důvodu sanitárních opatření v souvislosti s COVID - 19 uzavřena Vatikánská muzea, muzeum papežského sídla v Castel Gandolfu, nekropole a hrob sv. Petra v podzemí svatopetrské baziliky. Vstup do baziliky sv. Petra a ostatních papežských bazilik je možný s rouškou a s povinným dodržováním bezpečnostních vzdáleností. Před vstupem do baziliky sv. Petra je nutné absolvovat měření tělesné teploty a během liturgických obřadů je limitován počet věřících. Od 11.11.2020 jsou až do odvolání pro veřejnost zavřeny také Vatikánské zahrady.

Odkazy na úřady: oficiální web Městského státu Vatikán

 

Republika San Marino -  aktuální podmínky vstupu

Vstup/tranzit: Vstup na území Republiky San Marino je kromě sanmarinského zákona č.118 o vstupu a pobytu cizinců podmíněn možností vstupu do Itálie,  viz info Velvyslanectví ČR v Římě.

Dle platného dekretu vlády RSM je do 1.2.2021 povolen pohyb mezi RSM a italskými regiony v tzv. červené zóně (vysoké epidemiologické riziko) pouze z pracovních, zdravotních, studijních či jiných nezbytných důvodů, včetně návratu do bydliště. Výjimku v uvedených dnech (v časovém rozmezí od 5:00 do 22:00) mohou mít návštěvy osob blízkých. Návštěvy mohou vykonat max. 2 osoby, které jsou rodinnými příslušníky (nepočítaje děti do 14 let, handicapované a na péči závislé osoby). Pohyb mezi RSM a sousedními italskými obcemi v oranžové zóně (zvýšené epidemiologické riziko) a žluté zóně (s vyhodnoceným epidemiologickým rizikem) je možný ve zmíněném časovém rozmezí, tj. od 5:00 do 22:00. Výjimka platí pro pracovní, zdravotní, studijní či jiné nezbytné důvody, včetně návratu do bydliště.

Všechny osoby, které na území RSM přicestují ze zahraničí, mají povinnost podrobit se PCR testu do 48 hodin od příjezdu. Výjimku mají osoby přijíždějící z Itálie nebo Vatikánu, pokud v uplynulých 14 dnech nepobývaly v jiném cizím státě.

Opatření: Nadále platí zákaz shromažďování většího počtu osob a kontaktních sportů. Nošení roušek je povinné ve veřejných dopravních prostředcích a v uzavřených prostorách přístupných pro veřejnost. Povinnost nošení roušek platí i ve venkovních prostorách a to v případě, kdy není možné dodržet alespoň metrový odstup mezi jednotlivými osobami. Toto opatření se nevztahuje na rodiny, nezletilé do 6 let a osoby s handicapem, který neumožňuje nošení roušky (včetně osob o ně pečujících). Ve veřejných prostorách je i nadále monitorována teplota nad 37,5 °C.

Odkazy na úřady: Ministerstvo zahraničních věcí RSM

Ohledně tranzitu přes území Itálie sanmarinské úřady doporučují konzultovat web MZV IT: http://www.viaggiaresicuri.it/